Psychologia, neuropsychologia, mózg

Synchronizacja jaźni

Asia zainteresowała mnie procesem synchronizacji mózgu za pomocą dudnieńfale mózgowe - dudnienia różnicowe różnicowych. Drążąc temat doszedłem do wniosku, że może to być całkiem interesujące doświadczenie. W końcu będzie to niesamowita pomoc przy zmianie stanów świadomości – a jest to nieocenione narzędzie do pracy nad sobą. Zacznijmy jednak od początku.

Nasz mózg, zależnie od tego co “obrabia”, pracuje na różnych falach. Te z kolei różnią się między sobą częstotliwością i napięciem.


beta

Fale beta (od ok. 13 Hz do ok. 30 Hz) to fale obserwowane u człowieka aktywnie czuwającego. Im większa częstotliwość, tym intensywniejsza, bardziej pochłaniająca jest praca którą wykonujemy.

alfa

Fale alfa (od ok. 7 Hz do ok. 13 Hz) to fale o niższej częstotliwości, lecz o większym napięciu, a co za tym idzie, o lepszej synchronizacji, przewodnictwie między półkulami mózgu. Aktywność ta pojawia się gdy człowiek jest w stanie relaksu, odprężenia, jest na granicy snu i jawy.

theta

Theta (od 3 Hz do 7 Hz) to rodzaj fal zaobserwowany przy omamach czy marzeniach sennych. Ten właśnie półsen jest odpowiedzialny za wiele odkryć, ponieważ wielu wybitnych naukowców przyznało się, że to właśnie podczas krótkiej drzemki lub zaraz przed/od razu po okresie snu wpadli na pomysł rozwiązania problemu, który ich dręczył.

delta

Delta to fale poniżej 3 Hz, obserwowane podczas głębokiego snu, przed fazą REM.

Istnieją też doniesienia o istnieniu fal gamma – rozciągających się od 30 Hz nawet do 200 Hz. Występują prawdopodobnie w stanie maksymalnego skupienia występującego razem z bardzo intensywnym pobudzeniem.

Dudnienia różnicowe, inaczej binuarne, są techniką która niejako wymusza na naszym mózgu zmianę fal którymi się posługuje. Słuchając z jednej słuchawki dźwięku o częstotliwości np. 215 Hz, a z drugiej 200 Hz, fazy tych fal dźwiękowych będą się nawzajem gasiły i wzmacniały, co sprawi, że słyszeć będziemy nie dwa, lecz jeden sygnał o częstotliwości równej różnicy obu dźwięków – czyli w przykładzie – 15 Hz. To z kolei dudnienie, poprzez jądra oliwek oraz wzgórek dolnych, rzutuje na rozlany układ aktywujący, pozwalając dowolnie modyfikować stan świadomości. Ponieważ każda półkula ma swoją oliwkę, słuchanie dudnień powoduje zwiększenie przewodzenia przez spoidło wielkie mózgu – czyli jego synchronizację. Co do fizyki dźwięku – w zupełności się zgadzam. Co do sfery biologicznej – zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce :>

Najpopularniejszym programem do generowania dźwięków mających wpływać na nasz mózg jest BrainWave Generator. Można w nim znaleźć presety, które mają nam pomóc w osiągnięciu stanu medytacji, relaksacji, pomóc w nauce czy w podróżach astralnych. Są też do ściągnięcia dźwięki, które swoim działaniem są zbliżone do drogich płyt z nagraniami Hemi Sync, które to na zasadzie działania dudnień różnicowych zwiększają synchronizację półkul mózgowych.

Niedługo powinienem dać Wam znać jak to wszystko działa na człowieka ;)

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

2 Comments

 1. Equa

  Ciekawe jakie fale są wytwarzane przez te płyty mające pomóc w nauce… czy są to właśnie fale beta, wspominane przez Ciebie fale gamma czy może fale theta, które pomagają przy rozwiązywaniu problemów…
  Artykuł ciekawy, w przystępny sposób obrazujący czym spowodowane są różnice w pracy mózgu zaraz przed snem i w stanie pełnej koncentracji…

  Reply
 2. Gość

  Brain wave kiedyś używałem, ale jakoś specjalnie na mnie nie działał. Może nie miałem wtedy stereofonicznych słuchawek, nie pamiętam bo to dawno temu było. W każdym bądź razie znalazłem niedawno podobny program na mojego handhelda (jornada 720) i włączyłem sobie preset mający wprowadzić umysł w stan alfa. Zrobiłem to przed snem, w łóżku. Efekt był taki, że po prostu odpłynąłem w pewnym momencie, ale też zrelaksowałem się zanim zasnąłem, rozluźniłem. Więc myślę że działą jak należy. Dodam, że normalnie nie potrafię zasnąć na plecach. A tej nocy zasnąłem w takiej pozycji w jakiej się położyłem-na plecach, rozluźniony i zrelaksowany. Program nazywa się “sbagen”.

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. 1225 gramów » Blog Archive » Czynnik G8 - [...] ilorazem inteligencji a częstotliwością rytmu fal mózgowych alfa. Fal, które można sobie wymodelować :> Był też prowadzony bardzo ambitny…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest