Psychologia, neuropsychologia, mózg

Twarzą w twarz

Kolejna ciekawa halucynacja. Tym razem również dotycząca rozpoznawania twarzy. Jesteśmy zwierzętami stadnymi – dlatego system wychwytywania rysów twarzy musi pracować szybko. Przez to, że jest on zmuszony do dużej wydajności, jest podatny na przekłamania i w końcu spostrzega twarze tam, gdzie ich nie ma. Albo i całe głowy…

Oto owa iluzja:

Ciekawe prawda? Głębia zmienia się w wypukłą twarz, bo taką ją zwykliśmy widzieć. Co interesujące, nasz mózg nie ma jednego obszaru ściśle wyspecjalizowanego w rozpoznawaniu rysów twarzy. Jak pokazują badania na makakach, przy obserwacji twarzy uaktywniają się aż 3 obszary w każdej z półkul mózgowych. Może dlatego, że twarz składa się z bardzo wielu składników, które dopiero połączone mają wywołać zamierzony efekt? Tutaj możecie przeczytać o szukaniu rejonu rozpoznawania twarzy u tych milusińskich naczelnych.

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

5 Comments

 1. Adam Klimowski

  Za każdym razem usiłuję sobie powiedzieć, że ta druga twarz nie istnieje i kręci się w drugą stronę, a mózg i tak wie (widzi) swoje ;)

  Reply
 2. Torlin

  Wszystkiego Najlepszego

  Reply
 3. justynides

  Niezłe.Mózg to mój idol;)

  Reply
 4. Asia

  no niezłe, faktycznie nie da się mózgowi wytłumaczyć jak jest naprawdę, on swoje :)

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest