Psychologia, neuropsychologia, mózg

Neuroarcheologia

Ciało ludzkie po śmierci w dość szybkim tempie ulega biodegradacji. Dlatego interesującą ciekawostką jest przykład mózgowej tkanki mającej ponad 2000 lat…

Hrabstwo York w Wielkiej Brytanii może pochwalić się wieloma wykopaliskami. Na jednym z nich, znaleziono prymitywne zabudowania datowane na IV w. p.n.e. Dalsze prace ujawniły szczątki ludzkie, w tym czaszkę, którą śladowo wypełniała jakaś żółta substancja. York Archaeological Trust orzekł, że jest to najprawdopodobniej ludzki mózg – a przynajmniej jego zakonserwowane w jakiś sposób pozostałości. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że tylko ten rodzaj tkanki miękkiej nie uległ całkowitemu rozkładowi.

Więcej:
BBC

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

1 Comment

  1. Torlin

    Masz do wyboru: Las Vegas, Miami lub Nowy Jork. Które laboratorium wybierasz?
    Grissom rządzi!

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest