Psychologia, neuropsychologia, mózg

Karaluchy Pawłowa

Badacze z uniwersytetu Tohoku w Japonii zdołali uwarunkować karaluchy, by śliniły się na neutralny sygnał skojarzony z podaniem im roztworu cukru. Nie chodzi tutaj o sam fakt uczenia się czy zapamiętywania – to potrafią i muszki owocówki. Chodziło o obalenie teorii, jakoby do ślinienia się można było zmusić warunkowo tylko psy i koty. Ot takie przekomarzanie się z twórcą behawioryzmu :> Jednak badanie podobieństw mechanizmów funkcjonowania mózgu u innych stworzeń przybliża nas do poznania tajników naszego “komputera” ;)

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

2 Comments

 1. Equa

  Na podobnej zasadzie ćwiczone (tresowane) są teraz pszczoły- detektory bombowe. Pszczoły kiedy wyczują bombę mają zacząć machać odwłokiem, gdyż kojarzą ten zapach z miską miodu, który dostają w nagrodę. Próbowano to zrobić z Osami, ale jednak nie były zdolne w ten sposób pokazywać swojego zadowolenia.

  Reply
 2. Teloch

  Ha, ciekawe :>

  Tak samo było z tresowaniem gołębi za czasów wojennych:

  Spadała na miasto bomba, lecz po uderzeniu w ziemię nie wybuchała. Ludzie myśleli, że to niewypał – wracali do względnie normalnego życia. Po jakimś czasie przylatywały wytresowane gołębie i pukały dziobem w detonator. Wtedy, na pewno trochę zdziwione, nie dostawały upragnionej nagrody :>

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest