Psychologia, neuropsychologia, mózg

Musztra z LSD

Armia stanów zjednoczonych ma bogatą historię związaną ze środkami psychotropowymi. Na szczęście dla nas ostały się bardzo interesujące nagrania archiwalne z przeprowadzonych testów.

Oto eksperyment mający sprawdzić jak żołnierze USA będą zachowywać się podczas musztry. Na początku dowódca kieruje doborowym zespołem wojaków – następnie jego rolę przejmuje inny szeregowy, który radzi sobie tak samo dobrze. 2 godziny później wszyscy wracają na plac, lecz są już pod wpływem LSD. Plan musztry trochę się miesza a pomocnik dowódcy wręcz odmawia poprowadzenia ćwiczenia. Test był przeprowadzony w 1958 roku.

LSD miało być środkiem bojowym rozpylanym nad obozami wroga by ten stał się niezdolny do walki. Prezydent Dwight Eisenhower był bardzo entuzjastycznie nastawiony co do całego Atomizerprojektu, jednak narkotyk okazał się być bardzo problematyczny w użyciu. Nie dość, że drogi, to niestabilny gdy rozpylany w powietrzu. Program zawieszono, jednak pozostały po nim archiwa – stąd ten wspaniały filmik. Swoją drogą ciekawe jakby w dawkowaniu LSD sprawdził się atomizer ;) Nudny wykład – psik, psik – ciekawy wykład ;)

źródła: LSD military testing, atomizer

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Przeszczep mini-mózgu

Badania nad ludzkim mózgiem są dość problematyczne. Nie dość, że sam organ jest nieco skomplikowany, to trudno o ciągły i łatwy dostęp do ochotników czy pacjentów. Pewnym przełomem ostatnich lach okazały się hodowane w laboratorium ludzkie organoidy zwane mini-mózgami. Owe mini-mózgi, dzięki publikacji w najnowszym Nature, jeszcze raz wbijają się buciorami na salony neuronauki — tym razem w głowie laboratoryjnego szczura.

Losowe artykuły

1 Comment

  1. karczoch

    Czyli panowie w zielonych mundurkach też mogą być szczęśliwi :)

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest