Psychologia, neuropsychologia, mózg

Prokrastrynator

Sesja za pasem, a studenci bardzo często uczą się w bardzo czystych pokojach. Nie dlatego, że matki czy inne dziewczyny nagle zaczęły dbać o poziom kurzu w pomieszczeniach swoich pociech, nie dlatego, że chcą by uczył się w czystości. To ci, którzy mają materiał do nauki nagle znajdują w sobie energię do sprzątania, zmywania, naprawiania… znajome zachowanie?

Ikari popełnił bardzo rozbudowany wpis traktujący o takiej nagłej chęci robienia wszystkiego, prócz tego, co mamy zrobić. Gratuluję chęci zbierania materiałów i wyczerpania tematu pisząc o sposobach zapobiegania, charakterystyce problemu i opisania tego wszystkiego w przystępny sposób.

Dla tych, którzy chcą się szybko zrozumieć w czym tkwi problem prokrastrynacji krótki filmik:


Dla tych, co chcą wiedzieć więcej, odsyłam do Ikariego.

Prokrastrynacja – no i znacie kolejne trudne słówko psychologiczne do chwalenia się słownictwem na pijackich imprezach ;)

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

7 Comments

 1. ikari

  Najlepsze jest to, że wpis o prokrastynacji oczywiście powstawał tak z pół roku. Dwa inne też podobnie odkładam… ;-)

  Reply
 2. Teloch

  Jak się czas przekłada na jakość to i rok możesz post pisać ;)

  Reply
 3. Mekk

  Andrzej Waligórski uroczo opisał problem tak ze 30 lat temu…
  Tutaj jest tekst (wersji odśpiewanej przez Olka Grotowskiego niestety nie mogę znaleźć)

  Reply
 4. Teloch

  No bo to sprawa stara jak świat. Tylko, że teraz bardziej skonkretyzowana.

  Reply
 5. Asia

  prawda, prawda..
  tylko to słówko jakoś mnie drażni, jak kalka z angielskiego…chyba, że etymologia medyczno-łacińska, to przełknę.
  idę do Ikariego, może jakieś skuteczne metody walki z tym na pe znalazł? :)

  Reply
 6. zbierajpuszki

  Ciekawe, przeczytałem ten post podczas zbierania się do napisania dłuuuugiego eseju z teorii wiedzy… jest 23.54 a wziąłem się do pracy o 16.00 -do teraz mam nieco ponad 200 słów jakieś 2000 przede mną . Może pójdę teraz spać, a esej napiszę jutro rano ?

  Reply
 7. MuKuL

  Prokrastynacja to niestety mój wróg numer jeden :( Najgorszy jest problem głodu, muzyki i Internetu. Jeśli chodzi o ten ostatni to zanim się obejrzę to minie z dwie godziny, oczywiście zgłodniałem więc poszedłem do kuchni, jak zjadłem to myślę sobie – aaa… odpalę jeszcze jakąś dobrą nutę przed zabraniem się do pracy… itd. itd.

  Najlepiej przed robotą coś zjeść i skupić się chociaż na półtora godziny, potem znów coś zjeść i znów do pracy. To mój sposób na walkę z tym dziadostwem :)

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest