Psychologia, neuropsychologia, mózg

Szalony kapelusznik

Niemal wszyscy znają perypetie młodej dziewczyny, które zostały spisane piórem matematyka Lewisa Carrolla w książce “Alicja w krainie czarów”. Główna bohaterka spotkała tam szalonego kapelusznika. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w owych czasach, szaleństwo było chorobą zawodową kapeluszników.

Kapelusznicy często mieli drgawki, mówili niewyraźnie, zdumiewająco często byli zdezorientowani. Właście to było źródłem powiedzenia “szalony kapelusznik” oraz postaci w wymienionej na wstępie psychodelicznej książki. Dlaczego jednak te dolegliwości doskwierały tej grupie zawodowej?

Nieodwracalne zmiany w ich mózgach powstawały podczas przebywania w toksycznych, zawierających rtęć oparach, z którymi ci ludzie obcowali podczas robienia filcowych nakryć głowy.

Ot, taka ciekawostka ;)

(A jeśli mowa o ciekawostkach – Lewis był podejrzewany o bycie Kubą Rozpruwaczem ;))

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

8 Comments

 1. Teloch

  I widzenie przez ściany :P

  Reply
 2. BIOHAZARD Inc.

  Śšmiej się, śmiej, ale aktom małych dziewczynek nie zaprzeczysz :P

  Reply
 3. Teloch

  A samo noszenie kapelusza też zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zachowań pedofilskich? :P

  A tak na marginesie – ciekawe czy gadanie o zaburzeniach seksualnych wpłynie na reklamy google :>

  Reply
 4. Jerry

  Lewis Carroll bywał podejrzewany o różne dziwne rzeczy, m.in. o stanowczo zbyt bliskie kontakty ze swymi małoletnimi “muzami” (lub “ofiarami”, jak sam rzekomo zwykł je prywatnie nazywać). Mówiono np. że organizował przyjęcia dla samych małych dziewczynek (circa 10-letnich) i tym “szczególnie grzecznym” pozwalał u siebie zostawać na noc. O ich fotografiach, nie zawsze całkiem “grzecznych”, ktoś już tu wspominał. Wg legendy, miał też poprosić rodziców bodaj 12-letniej wówczas Alice Liddell (tak, TEJ Alice, o której napisał dwie swoje najlepsze książki!) o jej rękę. Co “lepsze”, w tamtych czasach dziewczynka tylko odmowie ze strony mamy i taty zawdzięczała fakt nie zostania legalną żoną pisarza.
  Istnieje też inne podejrzenie: że poprzez otaczanie się dziećmi próbował właśnie stworzyć wokół siebie atmosferę “niewinności”, jako przykrywkę dla (notorycznych być może) spotkań z kobietami jak najbardziej dorosłymi, lecz albo zamężnymi, albo o nie zawsze najlepszej reputacji. ;)
  Ile w tym wszystkim prawdy, nie wiadomo, ale jedno jest pewne. Kimkolwiek Lewis Carroll (alias Charles Dodgson) by nie był prywatnie, na pewno jako pisarz był geniuszem, a jego dzieło daje się odczytywać na wielu poziomach. Jest książką dla dzieci, ale jednocześnie dla bardzo dorosłych.

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Neurotyk » Blog Archive » Alicja w krainie zaburzeń neurologicznych - [...] kapeluszniku, bardzo charakterystycznym bohaterze książki “Alicja w krainie czarów”, pisałem już wcześniej. Dzieło to aż roi się jednak od…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest