Psychologia, neuropsychologia, mózg

List otwarty do jasnowidzów

Do wszystkich, ale zaadresowany i wysłany do jednego konkretnego: Krzysztofa Jackowskiego. Zapraszam do zapoznania się z notką prasową.

W zorganizowanym przez STN oraz badania.net spotkaniu popularnonaukowym “Dlaczego nauka nie wierzy w jasnowidzenie”, które odbyło się 13 września w sopockiej Bookarni wzięło udział ponad 40 osób, a w kawiarni bardzo szybko zabrakło miejsc.

jasnowidzenieW trakcie spotkania przełamywany był mit, jakoby nauka nie miała w kwestii jasnowidzenia nic do powiedzenia oraz nie zajmowała się tym zagadnieniem z powodu uprzedzeń i braku otwartości środowisk naukowych. Przeciwnie, na przestrzeni minionych 150 lat przeprowadziliśmy dziesiątki tysięcy eksperymentów, zamiast jednak potwierdzić paranormalną naturę badanych zjawisk, nauczyły nas one, jak łatwo ulegamy iluzjom.

O błędach poznawczych, które wytwarzają złudzenie jasnowidzenia oraz innych nadnaturalnych zjawisk opowiedział Michał Parzuchowski (badania.net, SWPS). Na barwnych przykładach z udziałem publiczności wyjaśniał procesy takie jak efekt potwierdzania czy poleganie na ogólnikowych stwierdzeniach, które sprawiają, że wizje wróży czy jasnowidzów wydają nam się niezwykle trafne. A ponieważ procesy te są częścią naszej ludzkiej natury, wyjaśnił, że sceptycyzm, będąc czymś wbrew naszej intuicji, wymaga dodatkowego wysiłku polegającego na uprzednim zrozumieniu źródeł błędów poznawczych, które wszyscy popełniamy.

W dalszej części spotkania Michał Joachimczak (STN, IO PAN) opowiedział o tym, jak metoda naukowa wychodząc właśnie z założenia omylności oceny każdego badacza konstruuje testy tak, by ani subiektywizm, ani uprzedzenia eksperymentatora nie mogły wpłynąć na wynik. Przedstawił przykłady takich eksperymentów, np. porównujących skuteczność policyjnych jasnowidzów do grupy studentów nieutrzymujących posiadania nadnaturalnych mocy oraz opowiedział o ponad 20 nagrodach ustanowionych przez towarzystwa propagujące naukę i krytyczne myślenie. Nagrody, niektóre opiewające na kwoty przekraczające milion dolarów, oferowane są za zademonstrowanie m.in. zdolności jasnowidzenia w obiektywnym i kontrolowanym teście. Pomimo tysięcy prób, nikt takiej nagrody do tej pory nie zdobył.

List otwarty do jasnowidzówOrganizatorzy stanęli na stanowisku, iż angażowanie zasobów policji w poszukiwania zaginionych osób, zanim ktokolwiek taki test przejdzie, jest nieuzasadnione i przedstawili propozycję obiektywnego testu weryfikującego zdolność lokalizacji zaginionych osób. Propozycja zapewnienia ekspertyzy oraz ochotników potrzebnych do takiej próby została skierowana w liście otwartym do najbardziej znanego polskiego jasnowidza współpracującego z policją, pana Krzysztofa Jackowskiego. Sopockie Towarzystwo Naukowe liczy, że jeśli tylko mamy do czynienia z rzeczywistym zjawiskiem, to będzie zainteresowany zademonstrowaniem go w obiektywnym teście, szczególnie, że pozytywny wynik otworzyłby mu drogę do sięgnięcia po warte niemal 3 miliony dolarów nagrody.

Szczegóły oferty oraz treść listu znajdują się na stronie STN:
http://stn.edu.pl/oferta-obiektywnego-testu-jasnowidzenia


Sopockie Towarzystwo Naukowe działa od 2007 roku i od tego czasu zaprasza na swoje spotkania popularnonaukowe, które regularnie odbywają się w sopockiej BOOKARNI, “kawiarni z książką” (ul. Haffnera 9, Sopot). Plan spotkań na październik będzie wkrótce dostępny na stronie towarzystwa: http://stn.edu.pl

Badania.net to istniejący od 2005 roku serwis dedykowany popularyzacji nauki, prezentujący streszczenia najnowszych doniesień z badań naukowych publikowanych w najlepszych anglojęzycznych przeglądach naukowych.
http://badania.net

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest