Psychologia, neuropsychologia, mózg

Zapomnienie na receptę

Brałaś udział w wyborach miss i wywaliłaś się na scenie? Chciałeś zaimponować dziewczynie samochodem i akurat gaźnik Ci wysiadł? Chciałoby się zapomnieć takie sytuacje. A gdyby wystarczyło połknąć tabletkę?
Uniwersytety Harvard i McGill pracują nad takim właśnie specyfikiem. Miałby on przerywać szlaki biochemiczne odpowiedzialne za niemiłe wspomnienia nie pozwalając tym samym na wypłynięcie tych koszmarków na powierzchnię. W eksperymencie który miał przetestować lek na amnezję, osoby które przeżyły silny uraz 10 lat temu miały przez 10 dni uczestniczyć w programie tłumienia wspomnień i opowiadać codziennie o swojej bolesnej przeszłości. Osoby którym podawano dodatkowo propranolol – lek na zapomnienie, zamiast placebo, odczuwały wyraźnie mniej stresu podczas przypominania.

Wymazywanie pojedynczych wspomnień udało się też Joseph LeDoux z New York University, tyle, że u szczurów. Wymazał on, dzięki substancji o wdzięcznej nazwie U0126, ślad pamięciowy łączący charakterystyczny dźwięk ze zbliżającym się szokiem elektrycznym. Inne powiązania semantyczne zostały przy tym bez zmian.

W czasach, gdy niewiele jeszcze wiemy o ludzkiej pamięci, takie doniesienia są bardzo emocjonujące :>

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

10 Comments

 1. Asia

  jak dla mnie – makabra. wszystkie negatywne wydarzenia są też po coś. w ten sposób człowiek idzie na skróty i zamiast się rozwijać poprzez swoje doświadczenia, wchodzi w jakiś hedonistyczno-manipulacyjny tryb. nie podoba mi się ten pomysł :)

  Reply
 2. Lucja

  hej,mam wielka prosbe-bardzo zaintrygowal mnie ten artykul i chcialabym go poszerzyc i dac do kolejnego numeru.czy bylbys w stanie udzielic mi jakichkolwiek informacji na temat zrodel Twej informacji?z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam

  Reply
 3. Teloch

  Tutaj znajdzie Pani moje źródło. Jeśli chce Pani poszerzyć artykuł to polecam:

  “Mind the Gap.”, Psychology Today; May/Jun2007, Vol. 40 Issue 3, p19-19, 2/3p – Bardziej etyczne podejście do leków zmieniających naszą przeszłość.

  “Amnesia Is the New Bliss.”, Esquire; Apr2007, Vol. 147 Issue 4, p90-92, 2p – Ogólnie o propranololu.

  “When memories are scars.”, Men’s Health (10544836); Nov2006, Vol. 21 Issue 9, p150-159, 6p, 1 chart, 2c – Propranolol jako rozwiązanie problemu stresu pourazowego.

  Jakby potrzebowała Pani dalszej pomocy do zapraszam do kontaktu mejlowego ;)

  Reply
 4. Aryn

  Jest parę zdarzeń, które chciałabym wyrzucić z pamięci. Bezsensowne gafy, którym żadnego doświadczenia nie zawdzięczam, a które naprawdę źle wpływały na moje samopoczucie… Ale chciałabym, by stało się to w sposób naturalny, nie dzięki tabletkom. Nie wyobrażam sobie zapominania na zawołanie, to chyba zbyt duża ingerencja. Wspomnienia nie powinny być wybiórcze.
  To ciekawe i godne podziwu, że człowiek jest w stanie spowodować coś takiego, ale wolałabym, żeby nigdy tego typu środki nie były w powszechnym użyciu ;)

  Reply
 5. itanka

  a ja mogłabym wykasowaę parę wspomnień, które w znaczącym stopniu zaważyły na mojej przyszłości;/ A doświadczenie i pożytek z nich żaden, raczej jakieś lęki.

  Reply
 6. sucha42

  to nie jest tak ze ten lek “wyrzuca” nam z pamieci jakies wspomnienia, dziala on tak ze w sposob mneij emocjonalny sie do nich podchodzi. sama od dlugiego czasu biore propranolol i gwarantuje ze wszystko wciaz pamietam:P tyle ze przestalam sie wszystkim tak wzruszac jak kiedys. pozdrawiam

  Reply
 7. Teloch

  Informacje z pierwszej ręki są zawsze cenne, dzięki ;)

  Z eksperymentu przeze mnie przytoczonego, rzeczywiście wynika tylko zmniejszenie poczucia stresu przy opowiadaniu o przeżytych urazach. Założyłem jednak, że zamysł twórców leku polegał na całkowitym wyparciu kłopotliwych wspomnień.

  Reply
 8. sucha42

  Twórcy leku to nie mieli pojęcia ze będzie on działał w ten sposób:P przecież został stworzony do leczenia chorób kardiologicznych, dopiero później neurologicznych czy już bardziej chorób cywilizacyjnych typu nerwica.

  Reply
 9. Teloch

  O, moje źródła są ograniczone, więc każda nowa informacja jest na wagę złota ;)

  Czy mogę wiedzieć, skąd czerpiesz te nowiny?

  Reply
 10. sucha42

  od mojej pani neurolog, wiec mysle ze sa jednak wiarygodne:), poza tym kiedys byl o tym artykul we wproscie chyba

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. 1225 gramów » Blog Archive » Weź pigułkę, weź pigułkę - [...] Tabletka na pamięć, tabletka na inteligencję, tabletka na stres, tabletka na skupienie, tabletka na brak zmęczenia… mnogość i popularność…
 2. Weź pigułkę, weź pigułkę | Neurotyk - Psychologia, neuropsychologia, mózg - [...] Tabletka na pamięć, tabletka na inteligencję, tabletka na stres, tabletka na skupienie, tabletka na brak zmęczenia… mnogość i popularność…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest