Brałaś udział w wyborach miss i wywaliłaś się na scenie? Chciałeś zaimponować dziewczynie samochodem i akurat gaźnik Ci wysiadł? Chciałoby się zapomnieć takie sytuacje. A gdyby wystarczyło połknąć tabletkę?
Uniwersytety Harvard i McGill pracują nad takim właśnie specyfikiem. Miałby on przerywać szlaki biochemiczne odpowiedzialne za niemiłe wspomnienia nie pozwalając tym samym na wypłynięcie tych koszmarków na powierzchnię. W eksperymencie który miał przetestować lek na amnezję, osoby które przeżyły silny uraz 10 lat temu miały przez 10 dni uczestniczyć w programie tłumienia wspomnień i opowiadać codziennie o swojej bolesnej przeszłości. Osoby którym podawano dodatkowo propranolol – lek na zapomnienie, zamiast placebo, odczuwały wyraźnie mniej stresu podczas przypominania.
Wymazywanie pojedynczych wspomnień udało się też Joseph LeDoux z New York University, tyle, że u szczurów. Wymazał on, dzięki substancji o wdzięcznej nazwie U0126, ślad pamięciowy łączący charakterystyczny dźwięk ze zbliżającym się szokiem elektrycznym. Inne powiązania semantyczne zostały przy tym bez zmian.
W czasach, gdy niewiele jeszcze wiemy o ludzkiej pamięci, takie doniesienia są bardzo emocjonujące :>
jak dla mnie – makabra. wszystkie negatywne wydarzenia są też po coś. w ten sposób człowiek idzie na skróty i zamiast się rozwijać poprzez swoje doświadczenia, wchodzi w jakiś hedonistyczno-manipulacyjny tryb. nie podoba mi się ten pomysł :)
hej,mam wielka prosbe-bardzo zaintrygowal mnie ten artykul i chcialabym go poszerzyc i dac do kolejnego numeru.czy bylbys w stanie udzielic mi jakichkolwiek informacji na temat zrodel Twej informacji?z gory serdecznie dziekuje i pozdrawiam
Tutaj znajdzie Pani moje źródło. Jeśli chce Pani poszerzyć artykuł to polecam:
“Mind the Gap.”, Psychology Today; May/Jun2007, Vol. 40 Issue 3, p19-19, 2/3p – Bardziej etyczne podejście do leków zmieniających naszą przeszłość.
“Amnesia Is the New Bliss.”, Esquire; Apr2007, Vol. 147 Issue 4, p90-92, 2p – Ogólnie o propranololu.
“When memories are scars.”, Men’s Health (10544836); Nov2006, Vol. 21 Issue 9, p150-159, 6p, 1 chart, 2c – Propranolol jako rozwiązanie problemu stresu pourazowego.
Jakby potrzebowała Pani dalszej pomocy do zapraszam do kontaktu mejlowego ;)
Jest parę zdarzeń, które chciałabym wyrzucić z pamięci. Bezsensowne gafy, którym żadnego doświadczenia nie zawdzięczam, a które naprawdę źle wpływały na moje samopoczucie… Ale chciałabym, by stało się to w sposób naturalny, nie dzięki tabletkom. Nie wyobrażam sobie zapominania na zawołanie, to chyba zbyt duża ingerencja. Wspomnienia nie powinny być wybiórcze.
To ciekawe i godne podziwu, że człowiek jest w stanie spowodować coś takiego, ale wolałabym, żeby nigdy tego typu środki nie były w powszechnym użyciu ;)
a ja mogłabym wykasowaę parę wspomnień, które w znaczącym stopniu zaważyły na mojej przyszłości;/ A doświadczenie i pożytek z nich żaden, raczej jakieś lęki.
to nie jest tak ze ten lek “wyrzuca” nam z pamieci jakies wspomnienia, dziala on tak ze w sposob mneij emocjonalny sie do nich podchodzi. sama od dlugiego czasu biore propranolol i gwarantuje ze wszystko wciaz pamietam:P tyle ze przestalam sie wszystkim tak wzruszac jak kiedys. pozdrawiam
Informacje z pierwszej ręki są zawsze cenne, dzięki ;)
Z eksperymentu przeze mnie przytoczonego, rzeczywiście wynika tylko zmniejszenie poczucia stresu przy opowiadaniu o przeżytych urazach. Założyłem jednak, że zamysł twórców leku polegał na całkowitym wyparciu kłopotliwych wspomnień.
Twórcy leku to nie mieli pojęcia ze będzie on działał w ten sposób:P przecież został stworzony do leczenia chorób kardiologicznych, dopiero później neurologicznych czy już bardziej chorób cywilizacyjnych typu nerwica.
O, moje źródła są ograniczone, więc każda nowa informacja jest na wagę złota ;)
Czy mogę wiedzieć, skąd czerpiesz te nowiny?
od mojej pani neurolog, wiec mysle ze sa jednak wiarygodne:), poza tym kiedys byl o tym artykul we wproscie chyba