Psychologia, neuropsychologia, mózg

Dzień Mózgu 2011

Dzień mózguWielkimi krokami zbliża się światowy tydzień mózgu (Brain Awareness Week) organizowany co roku przez fundację DANA. Impreza przetoczy się przez cały nasz glob począwszy od 14 a skończywszy na 20 marca. Wykłady ze sławami w dziedzinie neuronauki będą organizowane masowo, by jak największej ilości osób zwrócić uwagę na to jak ważne jest to nasze półtora kilo neuronów. W Brazylii tancerki już ćwiczą ruchy, we Francji szykują do otwarcia co lepsze roczniki wina, lecz i u nas sprawa wygląda bardzo obiecująco.

Sopocki oddział Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej dzięki wytężonej pracy koordynatorki Ewy Międzobrodzkiej i innych zainteresowanych zdołał zorganizować spotkanie młodych utalentowanych osób które wspólnie będą wyjaśniać naturę działania mózgu. Sopockie Koło Naukowe Empiria, Koło Naukowe Integra, Koło Naukowe Homunculus, Koło Nauk Psychologicznych Anima z UG oraz Pismo Awangardy Filozoficzno-Naukowej Avant z UMK w Toruniu ramię w ramię ze specjalistami z dziedziny nauk o mózgu będą ciekawymi prezentacjami przybliżać tajemnicze zakamarki i zakręty najbardziej ciekawego z ludzkich organów.

Uczestnicy dnia mózgu będą mieli okazję nie tylko wysłuchać arcyinteresujcych wykładów, ale również uczestniczyć w warsztatach. Cytując notatkę prasową…

Dzień mózgu - SWPS Sopot

Podczas tego interdyscyplinarnego święta mózgu przewidziane są wykłady specjalistów z różnych dziedzin: neuropsychologii, snu, neurobiologii uzależnień, neurodydaktyki oraz kognitywistyki. Na koniec odbędą się warsztaty prowadzone przez koła naukowe, podczas których uczestnicy będą mogli między innymi: zobaczyć eksperymenty z wykorzystaniem szczurów, dowiedzieć się o falach swojego mózgu przy pomocy aparatu EEG, zobaczyć trójwymiarowy atlas mózgu, dowiedzieć się jak lepiej zapamiętywać informacje i szybko czytać, jaką dietę lubi nasz mózg, czym są neurony lustrzane.

Zapowiada się świetnie. Oto bardziej szczegółowy plan (który może ulec zmianie):

Program Dnia Mózgu

18 marca 2011r.

w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej WZ w Sopocie

ul. Polna 16/20

9:00 — 11:45 — CZĘŚšÄ† I —WYKŁADY (aula 015)

 • dr Emilia Sitek (GUMed) — O mózgu starzejącym się inaczej… — opowieści neuropsychologiczne.
 • prof. Edyta Jukowlaniec — Kopeć (UG) — Tajemnice snu.
 • dr Wojciech Glac (UG) — Neurobiologia uzależnień.

11:45 — 12:00 — PRZERWA KAWOWA

12:00 — 15:00 – CZĘŚšÄ† II —WYKŁADY (aula 015)

 • dr Tomasz Cecot (University of Southampton , Bristol) — Dotkniecie mózgu, czyli o tym, ze czujemy mózgiem a nie ręką.
 • dr Tomasz Komendziński, mgr Anna Kaczmarczyk, mgr Przemysław Nowakowski, mgr Paweł Gładziejewski (Pismo Awangardy Filozoficzno-Naukowej AVANT, UMK) – Czy każdy mózg ma swoje ciało?
 • dr Marzena Ś»ylińska (NKJO w Toruniu) — Neurodydaktyka — nauczanie przyjazne mózgowi

15:30 — 17:30 – CZĘŚšÄ† III —WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ KOŁA NAUKOWE (parter: hol, sale 005 i 006)

Koło Naukowe Homunculus (UG)

 • Czy to jest uzależniające ? — czyli jak testuje się potencjał uzależniający różnych substancji u zwierząt (warsztaty z wykorzystaniem szczurów)
 • Warsztaty EEG
 • Atlas 3D mózgu

Koło Naukowe Anima (UG)

 • Ewa Karabanowicz i Weronika Affelt — Trening szybkiego czytania,
 • Ewelina Gołębiewska i Kaja Stokłosa — Nie zapomnij!- techniki mnemotechniki.

Koło Naukowe Empiria (SWPS WZ Sopot)

 • Natalia Frankowska, Maciej Chamier Ciemiński — Dieta i mózg.
 • Ewa Międzobrodzka — Neurony lustrzane.
 • Monika Błajet — Podróż po mózgu.
 • Konrad Bocian — Patrzeć nie zawsze znaczy widzieć!
 • Paweł Mordasiewicz — Śšwiadomie o świadomości.

Koło Naukowe Integra (SWPS WZ Sopot)

 • Jacek Golański, Jakub Felczak — Joga śmiechu.

Planowane jest również wprowadzenie możliwości wirtualnego uczestnictwa w wykładach – jeśli tylko będę miał jakieś dodatkowe informacje nie omieszkam je Wam podać. Tak czy inaczej 18 marca walcie na SWPS do Sopotu. Taką okazję żal przegapić!

Więcej informacji na stronie Dnia Mózgu.
Strona fundacji DANA.

Dzień Mózgu 2011
Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

4 Comments

 1. Awangarda

  Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

  Reply
 2. Awangarda

  Spóźniłam się ale byłam, Pani na ostatnim wykładzie mówiła prawie tak szybko jak ja i chwilami ciężko ją było zrozumieć, widać że jeszcze wprawy nie ma w wykładaniu ;)

  Reply
 3. justynides

  Ciekawie, ciekawie :).
  Byłam na dwóch wykładach w Krakowie, w tym roku się udało – niestety godziny nadal niesprzyjające pracującym.

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest