Psychologia, neuropsychologia, mózg

Czy opłaca się nosić bródkę?

lech wałęsa

Lech Wałęsa - najbardziej rozpoznawalne Polskie wąsy

Prof. Wiesław Łukaszewski na którymś z wykładów wyartykułował swoje szczere zdziwienie nad panującą w Polsce modą na wąsy. Bądź co bądź męski zarost był i jest elementem naszej kultury, z najbardziej charakterystycznymi grupami jak sarmaci czy osobami, jak Lech Wałęsa. Chociaż rzadko która młoda osoba decyduje się dzisiaj w Polsce na zapuszczenie wąsów, przyznam się, że i ja sam, chociaż z czystego lenistwa, noszę kilkudniowy zarost (chociaż moja lepsza połówka cierpi przez to katusze). Co jednak z biologicznego punktu widzenia mówi o nas zarost? Czy podoba się kobietom?

Jest kilka pomysłów na ewolucyjny sens posiadania przez mężczyzn brody. Barber na ten przykład przypuszcza, że męskie owłosienie na twarzy służy maskowaniu ekspresji emocji. Trudniejsze wychwycenie grymasu bólu, strachu czy wściekłości miałoby pomóc w wewnątrzpłciowym współzawodnictwie. Thornhill i Gangestad proponują inne wyjaśnienie — broda jako wyznacznik ogólnej jakości organizmu, czyli dobrych genów. Ta teoria jednak spotkała się z dużą krytyką, ponieważ jeśli broda oznaczałaby udany genotyp, preferencja do niej powinna być stała, a nie zróżnicowana kulturowo. Bardziej sensownym wytłumaczeniem zdaje się być uwidocznienie męskim zarostem poziomu testosteronu.

Rzeczywiście, jak wynika z wielu badań, mężczyźni z zarostem są postrzegani jako bardziej dominujący, silni, męscy, agresywni, starsi i mniej zrównoważeni emocjonalnie — większość tych cech wydaje się zależeć od testosteronu. Broda uwydatnia szczękę i podbródek, więc sygnalizuje dojrzałość płciową. A to się kobietom podoba. Neave i Shelds w 2008 roku przeprowadzili badanie, w którym prezentowali ochotnikom 5 męskich twarzy różniących się zarostem. Najbardziej atrakcyjny okazał się model “lekkiego porannego lenia” (2 zdjęcie od lewej).

czy opłaca się nosić bródkę?

Zdjęcia twarzy mężczyzn wykorzystane przez Neave'a i Shelds'a.
Najbardziej atrakcyjna okazała się druga twarz od lewej

Interesujących wyników dostarczyło też badanie przeprowadzone przez Robinsona. Analizował on zdjęcia ukazujące się w Illustrated London News z lat 1842 — 1971 szukając prawidłowości dotyczących mody i męskiego zarostu. W opublikowanym w 1976 roku tekście pokazał, że gusta odnośnie zarostu bardzo się zmieniają. Nie jest to bardzo odkrywcze, jednak Barber, prowadząc dalszą analizę udowodnił, że brody są w modzie kiedy zwiększa się rywalizacja między mężczyznami — czyli gdy jest ich pełno w społeczeństwie. Gdy ich odsetek spada, kiedy kobiet w populacji jest więcej niż facetów, płeć piękna preferuje ogolonych. Jest w tym wszystkim sens — brodaty partner, czyli bogaty w testosteron, ochroni rodzinę gdy bliskie jest nam zagrożenie ze strony innych samców. Gdy jednak niebezpieczeństwa nie ma preferowani są mniej zarośnięci, czyli bardziej spokojni i emocjonalnie stabilni partnerzy.

hipster

Nowa subkultura hipsterów nie ma nic przeciwko wąsom

Na szczęście ktoś jednak zainteresował się moją osobą mimo tego, że posiadając brodę studiuję na silnie sfeminizowanym kierunku. Ciekaw jestem, czy zmiany preferencji zachodzą też przy wahaniu populacji płci w tak małych grupach jak rocznik uczelni. Wojny wszak nie prowadzą już do dużych ubytków w ilości dostępnych na rynku matrymonialnym mężczyzn. Może więc to bardziej chaotyczna niż wcześniej moda dyktuje preferencje? Lekko zarośnięty Beckham mógł być pionierem walki z jednorazówkami. Hipsterzy próbują wskrzesić modę na wąsy i pokazują nam jak bardzo kultura może wpłynąć na postrzeganie estetyczności owłosienia, i to nie tylko twarzy. Chociaż przeprowadzone w 2008 roku badanie pokazało, że Brytyjkom odrobinę bardziej podobają się lekko bądź mocno owłosione męskie klatki piersiowe panuje ogólna moda na gładkie tułowia. Dane z 2005 roku pokazują, że 63% mężczyzn studiujących na jednym z kierunków na Uniwersytecie na Florydzie depiluje regularnie klatkę piersiową i pachy. Aż strach pomyśleć, co będziemy depilować za 15 lat.

A czy Wy, żeńskie czytelniczki, przychylacie się do lekkiego lenia, czy też wolicie mężczyzn w wersji “skóra gładka jak pupcia niemowlęcia”? Czy lekkie owłosienie kojarzy Wam się z jakimiś konkretnymi cechami?

Sorokowski, P. (2009). Pigmentacja ciała i owłosienie a atrakcyjność fizyczna. W: Pawłowski, B. Biologia atrakcyjności człowieka (s. 207-230). Warszawa: WUW.
Blog dr. Sorokowskiego (polecam!)

Czy opłaca się nosić bródkę?
Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

14 Comments

 1. lavinka

  No, trzydniowy zarost to jest masakra. Dlatego zabraniam się ukochanemu golić. Można sobie twarz o niego podrapać. Co innego normalna broda, jest miła i ciepła w dotyku. Mrau. Ale ja zawsze byłam zboczona. Wolałam mężczyzn ze wszystkimi ich atrybutami. :)

  Reply
 2. Jędrzej

  Czyli, innymi słowy, z przedstawionych twarzy wybierasz pierwszą lub od czwartej w górę? ;)

  Reply
 3. Overdriven

  akurat zarost to kwestia czysto genetyczna, niewiele ma wspólnego z testosteronem.
  tez nie widze w zaroscie nic fajnego, zwlaszcza w wasach o_O i prawdopodobnie wiekszosc kobiet podziela moje zdanie.

  Reply
 4. justynides

  Leniu, leniu! Ja tam lubię drapanie :).

  Reply
 5. Jędrzej

  Overdriven – czysto genetyczna, racja, bo to geny określają jakość gospodarki hormonalnej człowieka. Brak zarostu u dorosłego mężczyzny może być oznaką problemu z poziomem testosteronu, bo to on odpowiada za pierwszo i drugorzędne cechy płciowe.

  Justynides – widzisz, a ja mam z tego powodu niemal codzienne “kazania”… ;)

  Reply
 6. Joanna

  Po pierwsze chcę powiedzieć, że bardzo lubię czytywać artykuły na tej stronie. Pewnie z racji na pokrewny zawód. Przejdę jednak do odpowiedzi na pytanie:-)). Lubię mężczyzn z zarostem. Oczywiście taka broda drapie, ale… samiec powinien być samcem, a nie czyś pomiędzy kobietą a mężczyzną. Zdecydowanie nie jestem fanką współczesnej mody!

  Reply
 7. hirk

  Osobiście zawsze noszę coś co przypomina środkowy obrazek. Po prostu lubię nosić taką brodę :) Inną sprawą jest, że nie przepadam za goleniem się.

  Reply
 8. Marta

  Chyba wszystko zależy od kontekstu. Niektórzy TRAGICZNIE wyglądają z brodą, a niektórzy tragicznie wyglądają bez niej…
  “Dane z 2005 roku pokazują, że 63% mężczyzn studiujących na jednym z kierunków na Uniwersytecie na Florydzie depiluje regularnie klatkę piersiową i pachy. Aż strach pomyśleć, co będziemy depilować za 15 lat.”
  Pewnie podobnie myślały kobiety kilkadziesiąt lat temu (tylko może nie o klatce piersiowej, tylko o nogach)… Skoro kobiety kiedyś były WSZĘDZIE owłosione i nikt nie miał nic przeciwko, to być może jeszcze przyjdzie czas na powszechną akceptację WSZĘDZIE gładziutkich mężczyzn? :]

  Reply
 9. Jędrzej

  Oby czasem włosy na głowie nie wyszły z mody ;)

  Reply
 10. Zalewski

  Włosy czasami same wychodzą, niezależnie od mody. Ale z drugiej strony, może zamiast traktowania reklamy McDonalda na głowie jako czegoś niepożądanego, trzeba potraktować łysienie jako zaletę? Może po prostu zacznę się uważać za pioniera w modzie, która jak przewidujecie, dopiero ma nadejść? ;)

  No i broda brodzie nierówna, czego ani w badaniach chyba nie uwzględniono, ani w tekście o tym nie wspomniano.

  Reply
 11. Pat

  Nie do końca prawdą jest, że bujność zarostu zależy od poziomu testosteronu. Bujność zarostu to skutek wrażliwości mieszków włosowych na jego pochodną DHT. Można mieć wysoki poziom testosteronu i bardzo słaby zarost, bądź odwrotnie. Kwestia ilości i jakości receptorów w skórze. Taki Śšwięty Mikołaj macho na pewno nie jest. ;)

  Reply
 12. ZajebistyMan

  Jak wygląda twarz bez brody?! JAK DU-PA!!!

  Reply
 13. Azarowww

  Ja brodę mam od 16 roku życia a i mi zbytnio nie przeszkadza zupełnie inaczej jest z goleniem, jako że włosy mam grube gole się tylko wtedy gdy trzeba.

  Reply
 14. Obserwator

  Najbardziej rozpoznawalne polskie wąsy. Przymiotnik, więc z małej litery.

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest