Psychologia, neuropsychologia, mózg

Jak działa obrotowa tancerka? Zagadka iluzji optycznej

Iluzja optyczna — obrotowa tancerka

Obrotowa tancerka jest jednym z najpopularniejszych postów na tej stronie. Pokazuje to, jak bardzo ludzie zainteresowani są iluzjami – zwłaszcza tymi niewyjaśnionymi do końca. Dzięki uprzejmości komentującej tutaj Justynides przedstawię Wam rozwiązanie zagadki.

Sama iluzja popularna była bardzo w 2008 i 2009 roku, jako prosty test sprawdzający którą półkulą mózgową pracujemy. Miałem wątpliwości co do tego opisu, a prawdziwie wyjaśnienie okazało się jeszcze prostsze. Oto i omawiany obrazek:

Obrotowa tancerka — wyjaśnienie iluzji

Animacja została stworzona przez grafika Nobuyuki Kayaharę i polega na tym, że część osób widzi ową tancerkę jako obracającą się w lewo, a część jako obracającą się w prawo. Smaczku dodaje fakt, że sami, zwracając uwagę na pewne elementy ciała możemy zmieniać kierunek obrotu. Efekt na tyle zaskakujący, że pojawiło się pełno głosów sceptycznych — że obrazek sam zmienia się po jakimś czasie, że wszyscy zostaliśmy oszukani. I rzeczywiście, jest to oszustwo, ale nie my jesteśmy frajerami, tylko nasz wzrok.

Iluzja polega na braku szczegółów, które mogłyby charakteryzować głębie obrazka. Gdy brakuje cieni, twarzy, czy wyraźnych konturów, ruch tancerki w obie strony wygląda zupełnie tak samo. A ponieważ mózg musi w tym szalonym świecie doszukiwać się sensu, to spostrzegamy ruch tylko w jednym kierunku. Teraz wydaje się to oczywiste, ale jeśli dalej nie wierzycie, to spójrzcie na to:

obrotowa baletnica, wyjaśnienie iluzji

Genialne, prawda? Aż dziw, że ten sam mechanizm wykorzystuje tak prosta iluzja jak sześcian Neckera:

Sześcian Neckera, iluzja optyczna

Więcej:
Strona Kayahary (Polecam! Dużo więcej animacji do zabawy!)
Wikipedia

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

54 Comments

 1. justynides

  Czyli, że nie jestem wsród 30% najlepiej rozwiniętych mentalnie osób w społeczeństwie… :D

  Reply
  • ktoś

   Jak patrze na ten obrazek, na którym są trzy tancerki, to ta na środku raz kręci się w prawo, a raz w lewo. Ale kiedy patrzę na ten obrazek z jedną tancerką to kręci się cały czas w lewo.

 2. Paweł Kosiński

  Gdy patrzę się na obrazek na którym znajdują się trzy tancerki i skupię się na tancerce po lewej wszystkie obracają się w prawo. Gdy skupię się na tej po prawej wszystkie obracają się w lewo. Gdy na tek w środku obracają się w prawo. Fajne :) .

  Jeśli dobrze rozumiem lepiej u mnie działa, przynajmniej teraz, prawa półkula mózgu?

  Reply
 3. Jędrzej

  To sprawa percepcji głębi, nie dominacji półkulowej ;) Tamto wyjaśnienie było wielką ściemą ;)

  Reply
 4. Paweł Kosiński

  Czuję się oszukany :) . Bynajmniej nie przez Ciebie – wreszcie wiem o co tak naprawdę chodzi.
  Gdy zobaczyłem tutaj tę animację, zacząłem szukać jej także w innych miejscach w Internecie. We wszystkich miejscach na jakie trafiłem ludzie pisali, że to sprawa dominacji którejś z półkul mózgu.

  Reply
 5. habuc

  Nie wiem czemu, ale ja widzę, że ta tancerka obraca się raz w lewo i raz w prawo, co chwile zmieniając kierunek. Coś ze mną nie tak? :D

  Reply
 6. metalkoholik

  Na rozwiązanie wpadłem samemu jakiś czas temu i byłem z tego bardzo dumny. Jak dla mnie najprostszym wytłumaczeniem jest zależność: gdy patrzymy “od dołu” (np. na dół stopy) tancerka kręci się przeciwnie do ruchu wskazówek, jesli zaś patrzymy “od góry” już kręci się zgodnie. Ot cała filozofia ;)

  Reply
  • coffin

   Dla jednego to będzie patrzenie to raz od góry, to od dołu a dla innego podrpanie sie po lewym, a nastepnie po prawym uchu, u innych uchwycenie efektu “przeskoku”, ale na pewno nie jest to kwestia synchronizacji półkul i nawet nie wrażenie wyczucia głębii. Wyjaśniłem to na eioba.pl

  • coffin

   Dodam jeszcze, że ci, którzy widzą tu obrót w którąkolwiek stronę mają zbyt bezwładne mózgi. Powinno sie widzieć tu tylko zmianę pozycji o 180 stopni, “bujanie” z lewej na prawą:)

 7. mikowhy

  genialne… naprawdę “zmienia” kierunek

  Reply
 8. edek

  Generalnie w spostrzeganiu nie nie ma odchyleń od normy.
  Po prostu ludzie nie piszą tego, co czują i myślą, bo chcą być ORYGINALNI, aby tym sposobem zwrólcić na siebie uwagę.
  To nie groźna, ale jednak choroba zakompleksienia.

  Reply
 9. Wiedmolol

  Gdy ja patrzę na te 3 obrazki na dole i skupiam się na tym środkowym to ten po prawej i ten po lewej obracają się w przeciwne strony chociaż od czasu do czasu obracają się tak samo. To dopiero fajne uczucie jak widzisz(prawie)identyczne obrazki jednocześnie obracające się inaczej :D

  Reply
  • Ola

   też tak mam … :)

 10. michal_229

  CIEŃ!! xD

  Reply
 11. YantaR

  hmmmm a mnie się wydaje że ta iluzja to ściema :) popatrzcie na nogę tancerki na górze w pewnym momencie zmienia kierunek ;P

  Reply
 12. Kręcioła

  I patrzcie jak się fajnie kręci ;)

  Reply
 13. dUd

  przekreccie sobie obraz o 90st.. i co teraz widzicie?

  Reply
 14. Bogdan

  Niesamowite! Po przyjrzeniu się animacjom na dole, bez problemu udaje mi się odwrócić kierunek obrotu tancerki! :D Na początku kręciła się w lewo, a teraz w dowolną stronę!

  Reply
 15. MrMgr

  Wystarczy pomrugać na przemian powiekami by zmieniała kierunek obrotu.

  Reply
 16. karus93

  ładne ma cycuszki ta tancereczka

  Reply
 17. ulotek

  “ładne ma cycuszki ta tancereczka”
  nareszcie ktoś normalny :D

  Reply
 18. degu

  do wszystkich, którzy podniecają się tym, że obrócili tancerkę: to tylko kwestia czasu poświęconego na wpatrywanie się w nią, prędzej czy później każdemu się uda…

  Reply
 19. frania1977

  genialne, ale mózg ludzki potrafi płatać figle.

  Reply
 20. vhkbf

  A ja się tyle razy zastanawiałem o co ludziom chodzi z tą tancerką :)
  Raczej liczyłem na jakiś wirus (jak ktoś kliknie) lub coś w tym rodzaju.

  A tu taka niesamowita sprawa. I tancerka też się grafikowi udała :D

  Reply
 21. Emanuel

  Swietnie wytłumaczona ta, bądź co bądź, genialna animacja! Moje uznanie!

  Reply
 22. am

  można obrócić tancerkę w którąkolwiek stronę ale popatrzcie na cień – on kręci się tylko w jedną – to jest właśnie rozwiązanie zagadki

  Reply
 23. radzio

  Ne ma czegoś takiego jak obrót w lewo bądź w prawo, tylko zgodnie z ruchem wskazówek zegara bądź przeciwnie. Moim zdaniem tancerka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

  Reply
 24. pHarry

  Hej Radzio. Jest cos takiego jak “obrót w lewo bądź w prawo”! No wlasnie w tym zagadnieniu wystepuje :) I chyba jest zrozumiale, ze ruch prawoskretny znaczy “zgodnie z ruchem wskazówek zegara”. Skoro nikogo tu nie wprowadza to w blad, to chyba moze zostac taka prosta terminologia. A jesli kogos to drazni, to jego problem.

  W kwestiach obiektywnych to wydaje sie oczywiste, ze tu rzeczywiscie brak elementow glebi. Nie zgodze sie, ze jest “brak wyraźnych konturów”. Wlasnie same kontury sa! Do tego brak perspektywy wzmocniony tym poruszaniem sie tancerki gora-dol.
  Ale tak jak juz tu kilkukrotnie wspominano, jest cien. On sugeruje, ze obrot jest w lewo.

  Nie zmienia to faktu, ze dla mnie obraca sie pani zdecydowanie w prawo. Nie pomagaja zadne wspomniane tu techniki, rowniez zamykanie oczu i wyobrazanie sobie obrotu przeciwnego. Mi akurat “pomaga” spojrzenie nieco na prawo od monitora. Ale i tak po chwili wraca franca to “wlasciwego” kierunku :) Nikt tu nie wytlumaczyl skad sie bierze ta tendencja do postrzegania jednej mozliwosci. Moze jednak rzeczywiscie to wynika z tych polkul?

  Potwierdzam – bardzo zgrabna figura jest :)

  Reply
 25. Karolina

  To jest bardzo proste. Może wytłumaczę jak dojść do “zrozumienia” tej animacji. Trzeba się zapatrzeć na tancerkę po stronie lewej. Wtedy wydaje się nam że wszystkie baletnice obracają się w tą samą stronę. Ale to nie prawda gdyż tancerka po lewej stronie obraca się w lewo a tancerka z prawej strony w prawo. Otóż spójrzmy jeszcze raz na tancerkę po lewej stronie i skupmy równocześnie uwagę na prawą nogę tancerki po lewej stronie. Zobaczymy że tancerka lewa obraca się w lewą stronę a prawa w prawą.Chodzi o to ze z powodu braku szczegółów w momencie gdy nogi tancerki się krzyżują nie wiadomo czy baletnica jest przodem czy tyłem.
  Można to też sprawdzić w taki sposób :
  Nagrać te obroty na aparat cyfrowy i odtworzyć na telewizorze. Faktycznie będzie się obracać. Potem trzeba spowolnić klatki i okaże się, że wykonuje tylko półobroty i to widoczne dla kilku osób jednocześnie.

  Dziękuję.
  P.S. Mam 12 lat i potrafię to “ogarnąć” a niektórzy nadal nie kapują..

  Reply
  • jowi

   a dla mnie odwrotnie. Lewa w prawo, prawa w lewo. Srodkowa różnie.

 26. cien

  wielkie joł. jeszcze za mało wiesz żeby nie kapować. poczekaj kilka lat i znów spojrz na ten obrazek. nie bedziesz kapowac. Sie nie podniecaj.

  Reply
 27. wiola

  W całej tej animacji jest jeden poważny błąd, który mnie osobiście bardzo irytuje.Jak patrzy się na tancerkę na trzecim obrazku to widać, że jej stopa – ta na której stoi, w trakcie obrotu wykręca się w kierunku zupełnie nie prawdopodobnych, w rzeczywistości. Obrót nie do wykonania, patrząc na nasze możliwości anatomiczne. Kobieta guma – chyba :)Może komuś się udało?:)

  Reply
 28. Alexa

  Jak dla mnie najczęściej kręci się w prawo, ale zdarza się, że widzę iż obraca się w lewo. Wszystko zależy od tego jak “rozpocznę” oglądanie. Jeżeli przyjmę, że tancerka stoi na swej lewej nodze to obraca się w prawo, jeśli natomiast przyjmę, że stoi na prawej – będzie obracać się w lewo.
  Dzięki…

  Reply
 29. alex

  zawsze powtarzalem, ze swiat jest iluzja…

  Reply
 30. architektura

  Moja lewa stopa. Wszystko jest względne. Nawet to w jakim jesteś nastroju ma wpływ na obroty tancereczki – jednak nie sięgaj po telefon, by dowiedzieć się na tej podstawie kim jesteś – to tak jak z SMS’em do wróżbity gdzie podajesz swój znak zodiaku – tam masz przynajmniej wróżbę dotycząca 1/12 populacji – w tym przypadku 1/2 :) .

  A rzeczywiście wszystko jest przedstawieniem i wiele rzeczy jest nieistotnych.

  Reply
 31. Gestapo językowe

  Nie powinno być “niewyjaśnionymi”?

  Reply
 32. Jędrzej

  Drogie Gestapo, dzięki za wychwycenie błędu ;)

  Reply
 33. Ania

  ja widzę tak… 1 obrazek tancerka kręci się w prawo, w środku w tez w prawo, 3 obrazek w lewo i nie ważne jest na jakim obrazku skupię wzrok… to co to oznacza?

  Reply
 34. inka

  jak po raz 1 popatrzylam to w prawo mi sie caly czas krecilo. I nie moglam zmienic kierunku. a potme jak popatrzylam na te 3 animacje i sie przypatrzylam,, to potem w tym duzym obrazku baletnica zaczela mi sie obracac w 2 strony …. nie wiem,, czemu

  Reply
 35. pamejudd

  Wciaz czekam na wyjasnienie tej iluzji ;-)

  Proponuje haslo kluczowe: “przesuniecie obrazu na siatkowce”. Moze ono dac cien pojecia, dlaczego kierunek obrotu tancerki regulowac mozna ruchami oczu ;-)

  Reply
 36. MentalnyMorderca

  śmieszna ta manipulacja i jeszcze śmieszniejsze wasze wypociny (opóczy jednego wyjątku). Ja wiem, a wam pozostawiam do wierzenia (bo nic innego nie umiecie):

  1. Na głównej animiacji tancerka kręci się tylko w jedną stonę (lewo) cień jest ostatecznym dowodem (cień nie myli), a tu zawsze kręci się w lewo jabys nie patrzał!!!!!!!!!
  2. Na animiacjach niżej (tych trzech) tancerka ma odwróconą figurę, tzn. na lewej animacji stoi na lewej nodze, natomiast na prawej animacji stoi na prawej nodze.
  3. Na tych małych aniamcjach cień ma zawsze taką samą średnicę, natomiast na głównej animacji cień ma różną średnicę i różne kąty padania.

  To tyle ode mnie, i generalnie w d..pie mam to, którę półkoulą myśle, bardziej martwi mnie to, że otaczają mnie ludzie co wogóle nie myślą, a twierdzą, że myślą.

  Pozdro dla bydła

  Reply
  • patriota_polak

   Jesteś bardzo niewychowany i wulgarny, a do tego w prosty sposób dajesz się manipulować kompletnie nic nie wiedząc. Tak naprawdę obrazek jest płaski, a tancerka się nie obraca, tylko jest to sekwencja następujących po sobie płaskich obrazków. Jak spojrzysz na sam cień to porusza się on tylko w jednej płaszczyźnie. Wrażenie obrotu sprawia nasz mózg, który przyzwyczaił się do ciągu przyczynowo-skutkowego i wypełnia luki w rzeczywistości, dlatego nie widzimy klatek tylko ruch płynny. Na tym opiera się cała grafika komputerowa.

 37. MentalnyMorderca

  Ps. Na lewej animacji kobieta ma głowę przechyloną do prawego ramienia,

  natomiast na prawej aniamcji głowę ma przechyloną do lewego ramienia ;-)

  Reply
 38. Julia

  Ja mam tak, że muszę się wpatrzyć w tancerkę, potem “mocno” mrugnąć i się kręci w drugą stronę, ale to nie zawsze działa :)

  Reply
 39. kóra bo kogót

  a mi ta tancerka stoi w miejcu eni kiwa sie w zadna storne tylko macgha noga to co to znqczy?

  Reply
 40. anna

  jak dla mnie jedna kreci sie w prawo a dwie w lewo w tym samym czasie, to jest dopiero zagadka… a moze czas na okulary?

  Reply
 41. Annia pajeczno

  Śšwietna animacja, mimo iż wytłumaczona to nadal kręci się jak chce

  Reply
 42. Deve

  Tancerka kręci się na prawej nodze, co widać dzięki czwartej klatce, która zostania niedokładnie orobiona:
  http://www.imageupload.co.uk/image/5KL1

  Wyraźnie tam widać która noga jest z przodu. Analizując kolejne klatki można stwierdzić w którą stronę się porusza.

  I to się zgadza z kierunkiem cienia którego też się nie oszuka :)

  Reply
  • patriota_polak

   Klatka którą załączyłeś jest dowodem na to co mówiłem wcześniej. Rysunek jest płaski i to czy tancerka stoi na prawej nodze, czy na lewej również zależy od punktu patrzenia. Właśnie na tym opiera się ta cała iluzja. Ponieważ brak punktów szczególnych co zostało opisane w artykule nie da się jednoznacznie określić, czy na tej klatce tancerka stoi do nas przodem czy tyłem. Jeżeli wyobrazimy sobie, że stoi do nas tyłem to faktycznie stoi na prawej nodze. Jeżeli natomiast wyobrazimy sobie, że stoi przodem to wtedy stoi już na lewej nodze, a prawą wymachuje przed siebie. Wystarczy skupić się na samych nogach i nie patrzeć na tułów lub edytować obrazek i w miejscu głowy wkleić sobie czyjąś twarz.

 43. Kuba

  A teraz pytanie techniczne: w którą stronę NA PRAWDĘ kręci się tancerka, tak pattrząc pod względęm technicznym, bo to animacja komputerowa i w kręci się przecież tylko w jedną stronę a nie obie naraz. Resztę interpretuje mózg. to w którą na prawdę?

  Reply
 44. Zuzka

  Dzięki za wyjaśnienie :)

  Reply

Trackbacks/Pingbacks

 1. Obrotowa tancerka | Neurotyk - [...] Wyjaśnienie tego, jak owa iluzja działa, znajduje się TUTAJ [...]
 2. Iluzje optyczne, zbiorowo | Neurotyk - [...] sprawić, że będzie obracać się w różne strony ;) Wyjaśnienie tej iluzji znajduje się tutaj. Kolejna ciekawa halucynacja dotycząca…
 3. Jak dziala obrotowa tancerka? « Blog – Trustee.pl - [...] Neurotyk Share ← Final Word Cyber Games Polska [...]

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest