Psychologia, neuropsychologia, mózg

Halucynacje z internetu

Izraelscy psycholodzy bardzo lubią temat internetu. Przed chwilą pisałem o ich badaniach odnośnie Wikipedii, a tu już wymyślili nowy temat. Halucynacje.

Jak połączyć widzialne zmory z internetem? Nic prostszego. Clalit Health Maintenance Organization przedstawiło case studies trzech kobiet, w wieku 30-50 lat, które nabawiły się psychicznych dolegliwości podczas całonocnego surfowania po światłowodach. Tak obfita aktywność internetowa służyła owym paniom do utrzymywania bliskich stosunków z mężczyznami (których jednak nigdy nie spotkały osobiście). U kobiet wystąpiły psychozy razem z halucynacjami, nie mogły normalnie funkcjonować. Naukowcy wysnuli z tego wniosek, że długotrwałe użytkowanie internetu prowadzić może między innymi do halucynacji.

Wniosek co prawda trochę nad wyrost – zaburzenia osobowości u tych kobiet mogły rozwijać się zupełnie obok tracenia czasu na randkowanie on-line. Jeśli ktoś w ataku psychozy zaczyna jest garściami orzeszki jakoś nie mówi się, że ten pokarm powoduje chwiejność mentalną. Izraelscy uczeni doszli jednak do jeszcze jednego wniosku, który zgadza się też z wynikami badań dr. Yaira Amichai—Hamburgera – mianowicie określili kobiety jako grupę emocjonalnych uchodźców, które są wyjątkowo skłonne szukać sposobów uzewnętrznienia siebie w internecie w przypadku problemów z tego typu aktywnością w świecie realnym.

Chociaż jak tak drugi raz czytam wniosek z badań, to jest on jak najbardziej poprawny. Z tym, że długotrwałe użytkowanie czegokolwiek też może prowadzić między innymi do halucynacji ;)

źrodło

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

1 Comment

  1. Aś

    hm. czas juz wyrzucic facebooka!

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest