Psychologia, neuropsychologia, mózg

Będzie się działo #1

Ponieważ jednak ciągle przeglądam ten internet pod kątem nowinek psychologicznych co rusz napotykam na ciekawe spotkania, wykłady czy warsztaty właśnie dotykające tego tematu. Chciałbym przedstawiać Wam moje propozycje, a nóż kogoś to zainteresuje i liźnie trochę naukowego wywodu ;)

Na początek idzie piąte otwarte spotkanie z cyklu “Rozmowy o języku” poświęcone językowi walki, agresji i przemocy. 12 maja, SWPS w Warszawie, 17:15.

W dyskusji wezmą udział: dr Lucyna Kirwil — psycholog agresji, dr Mirosław Filiciak — znawca gier komputerowych, prof. Jerzy Bralczyk oraz dr Jacek Wasilewski.

Proponowany cykl spotkań ma na celu wywołanie zainteresowania i refleksji nad językiem w różnych sferach i sytuacjach komunikacyjnych. Zajęcia będą miały charakter rozmów z wybitnymi specjalistami — teoretykami i praktykami z różnych dziedzin. Poruszone zostaną zagadnienia kontrowersyjne i takie, które są związane z przekształcaniem się języka polskiego. Analizowane będą przyczyny i konsekwencje szczególnego użycia języka.

Podczas spotkań omawiane są następujące tematy — język nowych technik: internetu, telefonii komórkowej, mediów interaktywnych, język erotyki i seksu, język zabawy, rozrywki i śmiechu, język biznesu, handlu, promocji i reklamy, język polityki i kampanii wyborczych, język w sytuacjach ekstremalnych i ostatecznych, język w religii.

Kolejne polecane spotkanie to bezpłatny pokaz filmu “źródło” Ingmara Bergmana, który odbędzie 14 maja o godz. 17.30 w SWPS w Warszawie.

Po projekcji przewidziana jest dyskusja z prof. Tadeuszem Szczepańskim — kulturoznawcą, historykiem filmu, wybitnym znawcą kina europejskiego i twórczości Ingmara Bergmana.

Projekcja wpisuje się w cykl comiesięcznych spotkań Klubu filmowego SWPS, podczas których analizujemy dzieła największych twórców kina.

“źródło” to opowieść oparta na XIII-wiecznej balladzie pt. “Córka Töre z Wänge”, na podstawie której znana szwedzka pisarka, Ulla Isaksson, napisała scenariusz filmu. Jest to historia okrutnego gwałtu i mordu dokonanego na niewinnej dziewczynie i krwawej zemsty jej ojca.
Dzieło Bergmana nagrodzono Oscarem dla najlepszego filmu zagranicznego.

Następnie polecam spotkanie z Timem Weinerem, autorem książki “Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”. Cytując informację prasową:

19 maja 2009 r. o godz. 14.00 w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (ul. Chodakowska 19/31) odbędzie się spotkanie
z Timem Weinerem, autorem nagrodzonej National Book Award książki pt. “Dziedzictwo popiołów. Historia CIA”. Spotkanie poprowadzi politolog — prof. Wawrzyniec Konarski.

Uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę “Dziedzictwo popiołów. Historia CIA” w promocyjnej cenie oraz otrzymać autograf Tima Weinera.

Od sześćdziesięciu lat CIA — Centralna Agencja Wywiadowcza — ma świetną opinię. Nie jest jednak tajemnicą, że w swych archiwach skrywa wiele dowodów, że na tę reputację nie zasłużyła. Laureat Nagrody Pulitzera, Tim Weiner, zdołał dotrzeć do wielu z tych dokumentów, ukazujących niepowodzenia CIA, jej — jak to nazwał prezydent Eisenhower — “dziedzictwo popiołów”.

Książka ta jest pierwszą tak dobrze udokumentowaną historią CIA. Autor, zanim ją napisał, przestudiował ponad 50 tys. dokumentów i odbył setki rozmów z weteranami agencji, w tym jej pracownikami operacyjnymi i dyrektorami. Prowadzi czytelnika od powstania CIA w latach 40., przez okres zimnej wojny i upadku komunizmu, aż do 11 września, kiedy to po wieżach WTC o mało nie runęła i agencja.

Przede wszystkim jednak stawia trudne dla CIA pytania: dlaczego trzy pokolenia jej pracowników nie potrafiły pojąć świata, który miały objaśniać prezydentom; dlaczego na całych połaciach kuli ziemskiej służba ta nie zdołała zwerbować ani jednego agenta; dlaczego niemal wszyscy jej dyrektorzy zostawiali ją w gorszym stanie niż ją zastali, a wreszcie — jaki to miało wpływ na bezpieczeństwo USA.

22 maja natomiast, obecna tutaj czasem Asia będzie prowadziła warsztat poprzedzony wykładem otwartym:

Ś»yciowe zmiany – i te mniejsze, i te większe – często stają się dla nas nie lada wyzwaniem. Z naszej natury wynika, że lubimy stabilność i pewność, jednak zmienności życia nie da się powstrzymać… Można – zamiast dawać się jej targać – nauczyć się z tą zmiennością współpracować. Warsztat umożliwi Ci poznanie własnych wzorców przechodzenia przez zmiany i spojrzenie na nie z nowej perspektywy. Będziemy też pracować nad pobudzaniem sprzyjających zmian i budować siłę, by przechodzić przez nie w spokoju i harmonii.

W trakcie warsztatów będziemy m.in.:

– rozpoznawać i uczyć się przekraczać naszą strefę komfortu

– odnajdywać w sobie przestrzeń na zmiany

– poznawać nasze wewnętrzne postaci sprzyjające i opierające się zmianom

– odkrywać i zaprzyjaźniać się z duchem zmian

– pracować nad przekonaniami związanymi ze zmianą

– budować zasoby wspomagających radzenie sobie ze zmianami

– tworzyć konkretny plan działania

Data: bezpłatny wykład 22 maja o 18.45

warsztat 23-24 maja (sobota 11-17, niedziela 11-15)

Przynajmniej to jedno na pomorzu… Głupia stolica i 344 km do przejechania :>

No nic, zapraszam na te wszystkie “eventy”, bo zapowiadają się bardzo ciekawie!

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

3 Comments

  1. Teloch

    A proszę Cię bardzo ;) Jakbyś coś w przyszłości planowała to daj mi cynk. Ś»yczę udanego warsztatu ;)

    Reply
  2. MuKuL

    Kurczę… 1 i 3 spotkanie – świetne. Szkoda, że przeczytałem o nich tak późno. Przynajmniej zostało mi w sumie kupić tę książkę o CIA :)

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest