Psychologia, neuropsychologia, mózg

Halucynacje na szybko

Coś dla tych którzy wyrośli z LSD…

Im bardziej skomplikowane urządzenie mamy przed sobą, tym więcej jest sposobów by je oszukać. Z mózgiem jest tak samo – percepcja otaczającego nas świata składa się z tylu zależności, że obróbka docierających do nas bodźców jest bardzo skłonna do fałszowania odczuć. Tutaj mała instrukcja jak trochę zniekształcić sobie rzeczywistość.

Co z tego próbowaliście? :>

Może przetłumaczyć te metody na polski i zrobić crushtesty na neurotyku.net?

Przetłumaczony tekst, plus gratisy, dostępne TUTAJ

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Czy sztuczna inteligencja trenowana w ludzkim mózgu dalej jest sztuczna?

Wydawać by się mogło, że nowe wersje GPT pojawiają się praktycznie co tydzień. Każde wydanie tego behemota wiąże się jednak z ogromnymi kosztami, które możemy ograniczyć poprzez uruchomienie AI wewnątrz małych ludzkich mózgów. To nowe podejście może faktycznie zadziałać, jeśli tylko będziemy przygotowani na ewentualne etyczne problemy z tym związane.

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

9 Comments

  1. justynides

    Przetłumaczyć, przetłumaczyć, zrobić, zrobić ;)

    Reply
  2. Teloch

    Po sesji, po sesji ;)

    Reply
  3. justynides

    Dobrze, dobrze :P

    Reply
  4. Teloch

    Ale nie przetestowali, tylko wycięli ilustracje z obrazka który podałem :P co to za robota? :P

    Reply
  5. MuKuL

    No dobra wczoraj próbowałem to pierwsze, ale nie wyszło nic choć miałem ciekawe odczucia po kilu minutach – lęk, że jak znów otworze oczy to nic nie zobaczę (było po 22 więc lekko mi się przymykały).

    Być może nie miałem ich (halucynacji) z dwóch powodów: (1) w nocy to nie działa (tzn. w ciemnym pomieszczeniu), (2) szumy w radiu były za słabe.

    Tak czy siak dziś po szkole jeszcze wypróbuję przy świetle dziennym.

    PS. Przekrojenie piłeczek ping-pongowych to jakby mogło się wydawać nie jest wcale takie proste ;-)

    PS2. Drugiego nie będę nawet testować. To dla mnie oczywiste, że działa. Już na bardzo zwykłym przykładzie: zawsze pomagało jak mamusia za młodu podmuchała w ranę :)

    Reply
  6. Teloch

    Hm, te piłeczki działają na zasadzie deprywacji sensorycznej, więc coś się powinno zadziać przy nałożonych słuchawkach i tych nieszczęsnych piłeczkach (chociaż użycie tego śmiesznego ochraniacza na noc na oczy co go używają amerykanie w filmach oszczędziłoby ludziom kłopotu z krojeniem plastiku. Chyba, że chodzi o częściowe prześwitywanie świateł.). Nie jestem jednak pewny, po jakim czasie zaczynają się halucynacje. Z przeprowadzonego przez BBC eksperymentu wynika, że może człowiek czekać nawet godziny, przechodząc przez stany mocno lękowe zanim zacznie widzieć jednorożce i pola truskawek :>

    Najlepiej jest też to robić podczas dnia, jak się jest wyspanym. Półkule nie zaczynają się wtedy synchronizować z nudów i człowiek nie zaczyna po prostu wchodzić w pierwsze fazy snu, więc mózg musi kombinować i produkować więcej bodźców, choćby nieprawdziwych.

    Dzięki za testy ;)

    Reply
  7. webster

    Chodzi o to zeby przy otwartych oczach nic nie widziec (widziec ciemnosc) i slyszec jednakowy odglos (szum radia) wtedy mozg oszuka nasze oczy i po pewnym czasie mozemy cos zobaczyc. Przy zamknietych oczach to nie zadziala bo mozg wie ze sa zamkniete wiec nic nie tworzy a jak sa otwarte i nic nie widzi to wtedy wymysla sobie obraz. Ja probowalem i rzeczywiscie udalo mi sie przechytrzyc mózg ale efekty dosc marne gdyz bardziej widzisz biale plamki na czarnym tle niz jakis fantastyczny obraz. Z tych plamek ewentualnie moze cos Ci sie utworzyc np mi sie wydawalo ze widze po lewo i po prawo jak by bloki, budynki a na wprost jak by prosta droge i to wszystko czarno biale. Oczywiscie to moje przezycia, moze ktos widzi wten sposob zmarlych czy piekne obrazy ale predzej to opowiadania po lsd niz po takich eksperymentach.

    Reply
  8. sss

    co ma wiek do lsd [Bardzo brzydki wyraz]

    To, że nie zrozumiałeś żartu, nie znaczy, że możesz mnie obrażać. Trochę kultury człowieku.
    – Jędrzej

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest