Psychologia, neuropsychologia, mózg

Upadek króla

Prozac nie jest skuteczny!

Chociaż lek ten jest najbardziej popularnym środkiem ucieczki od problemów czy stanów depresyjnych, jego zażywanie już od początku było mocno… komentowane naukowo. Ogólnie działa on poprzez zalanie mózgu serotoniną – neuroprzekaźnikiem często kojarzonym z pozytywnymi uczuciami, relaksem i zadowoleniem z życia. Wszystko fajnie, lecz działanie tego neurotransmitera jest zależne od tego, w którym miejscu mózgu występuje. Najśmieszniejsze jest to, że prozac przez pobudzanie całego układu powoduje na raz aktywację i dezaktywację niektórych jego funkcji. Przez to w naszej głowie rozgrywa się mała wojna wpływów – wojna o to, jak zadziała na nas ten stymulant.

Dlatego środowiska naukowe od dawna patrzyły z byka na Eli Lilly, firmę produkującą prozac. Nie dość powiedzieć, że były przypadki samobójstw po zażyciu tego leku a jedna trzecia badań nad działaniem prozacu nigdy nie została upubliczniona. Nie ma to jak samemu finansować badania nad własnym produktem, nie? :>

Ostatnio jednak kolejna rysa pojawiła się na imieniu tego już 21letniego medykamentu. Prof. Irving Kirsch z brytyjskiego University of Hull wraz ze współpracownikami wykonał eksperyment nie tylko na prozacu, ale i na 46 innych lekach które działają na tej samej zasadzie co król antydepresji. Prozac okazał się o całe 2% skuteczniejszy niż… placebo.

Z drugiej strony:

“Leki z grupy SSLI to jak na razie najlepsze antydepresyjne specyfiki, jakie wymyślono” – mówi dr Wojciech Łuszczyna, reaktor naczelny miesięcznika “Lek w Polsce”. “Na przełomie XX i XXI w. przeprowadzono trwające ponad rok badania, z których wynika, że fluoksetyna pomaga nie tylko w leczeniu depresji, ale też nerwic, w łagodzeniu lęków, fobii, natręctw czy zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia. Jeśli ktoś mówi, że prozac nie jest skuteczny, to co proponuje w zamian? Powrót do elektrowstrząsów?”

Podobnie uważa psychiatra dr Michał Skalski z Kliniki Psychiatrycznej Akademii Medycznej w Warszawie. “Chodziły już pogłoski o tym, że prozac powoduje samobójstwa czy w ogóle nie działa” – przypomina. “Ja jednak chętnie przepisuję fluoksetynę pacjentom, bo to najtańszy i najnowocześniejszy lek na depresję”.

Ś»ródło

Liczy się tylko efekt? To może po prostu zapisywać wszystkim placebo?

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

5 Comments

 1. Teloch

  Ha, rzeczywiście :> cytując tekst nie zauważyłem, że jest w nim błąd :) Dzięki za cynk i gratuluję bystrego oka ;)

  Ale poprawiać nie będę – nie jestem autorem tych słów :)

  Reply
 2. Cynthia

  Słyszałam, że leki antydepresyjne nie działają, ale w takim razie dlaczego po nich nie wolno prowadzić? Jak to właściwie jest?

  Reply
 3. Teloch

  One działają – zmieniają gospodarkę serotoninową w organizmie, jednak nie leczą skutecznie depresji. Nie są obojętne, lecz nie służą swojemu celowi ;)

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest