Psychologia, neuropsychologia, mózg

Sen w sprayu

Wystarczy jeden wdech a orzeźwisz się niczym po paru godzinach snu…

Spray powstał by ucznić życie narkoleptyków bardziej znośnym. Osoby cierpiące na tą chorobę nawet kilka razy dziennie nagle zapadają w sen. Nie ważne czy z kimś rozmawiają czy jedzą posiłek.

Spray składa się w główniej mierze z hormonu o nazwie “Oreksyna A”, którego niedobór powoduje senność.

Małpy, po 36 godzinnym braku snu, po zaaplikowaniu leku wspaniale radziły sobie z zadaniami. Wydaje się więc, że nie jest to jedynie fizyczne pobudzenie, które utrudnia zasypianie, lecz spray ma działanie regeneracyjne. Mentalnie więc, po zażyciu, nie powinniśmy czuć się specjalnie ociężali.

Jestem tylko ciekaw, jak taka zabawa z hormonami się odbije na zdrowiu. Już teraz widzę, że mogą wystąpić problemy z pamięcią – to przecież sen kataloguje nasze wspomnienia zebrane podczas długiego dnia. Szef zespołu badawczego, profesor Jerome Siegel, zaciera jednak ręce – mówi, że jego lek rozwiąże problem ponad 70% Amerykanów którzy śpią za mało i czują się przez to gorzej.

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Przeszczep mini-mózgu

Badania nad ludzkim mózgiem są dość problematyczne. Nie dość, że sam organ jest nieco skomplikowany, to trudno o ciągły i łatwy dostęp do ochotników czy pacjentów. Pewnym przełomem ostatnich lach okazały się hodowane w laboratorium ludzkie organoidy zwane mini-mózgami. Owe mini-mózgi, dzięki publikacji w najnowszym Nature, jeszcze raz wbijają się buciorami na salony neuronauki — tym razem w głowie laboratoryjnego szczura.

Losowe artykuły

6 Comments

 1. emendelski

  Hm.. Drogi Telochu masz może na sprzedaż troszkę tego sprayu? Bo ja bym zapas na cały rok sobie od razu kupił :-)

  Reply
 2. rys

  Sprawdza się kiedyś czarna przepowiednia z Focusa, że kiedyś przestaniemy spać.

  Reply
 3. Teloch

  Emendelski – niestety nie mam :> Aczkolwiek możesz wyszukać charakterystykę chemicznej budowy tego hormonu i spróbować go stworzyć samemu w laboratorium :P Możesz też poczekać – poprzednio jak pisałem o Modafinilu zgłosiła się osoba, która ten specyfik sprzedawała ;) może teraz będzie podobnie ;)

  Rys – na razie jednak sen jest zbyt ważnym elementem naszego funkcjonowania. Chociaż gdyby zlikwidować fazy NREM i sprawić, by marzenia senne, chociaż na jakimś poziomie formowałyby się podczas naszej świadomej aktywności… jestem pewien, że naukowcy jeszcze w tym będą grzebać :>

  Reply
  • Web Petera

   Nic tylko zamienic ludzi w bezmyslne roboty :)
   Swoja droga niech przy okazji zniosa prohibicje na norpseudoefedryne, to rozwiaze problem checi snu raz na dobre :D

 4. Torlin

  A ja Ci Telochu kiedyś pisałem, że te wszystkie wynalazki prędzej czy później odbiją się na ludzkim zdrowiu. Zresztą sam wiesz, do czego służy sen człowiekowi. Jest on niezbędny, a my sami nie wiemy nawet wszystkich szczegółów. Oczywiście jest to wspaniała rzecz dla osób, które nie mogą w danym momencie zasnąć, ale jak znam ludzi, to tacy kierowcy TIRów będą to zażywali non – stop.

  Reply
 5. Asia

  “profesor Jerome Siegel, zaciera jednak ręce – mówi, że jego lek rozwiąże problem ponad 70% Amerykanów którzy śpią za mało i czują się przez to gorzej.” – takim profesorom to ja bym…kurcze, ludzie powinni zacząć prowadzić sensowny tryb życia i zmienić je tak, by nie mieć kłopotów ze snem. Nie podoba mi się takie “łatanie”, zamiast zajmowanie się sednem problemu…

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest