Psychologia, neuropsychologia, mózg

12 Snów Głównych

Różnorodność ludzkich snów jest niewyobrażalnie wielka. flyGdyby były monotonne, opowiadanie o ich treści nie byłoby tak pasjonujące. Badania, które zajęły się magazynowaniem i analizowaniem nocnych opowieści zwróciły jednak uwagę na ciekawą prawidłowość. 12 sennych motywów zdaje się powtarzać niezależnie od kultury śpiących, czy czasów, w których żyją. Każdy z tych dwunastu archetypów posiada swoją negatywną i pozytywną wersję – jednakowoż złe sny przeważają liczebnie nad dobrymi. Przedstawię je tutaj wszystkie, łącznie z prawdopodobnymi wyjaśnieniami autorki badań Patrici Garfield – amerykańskiej psycholożki pani psycholog dziedziny klinicznej.

 1. Bycie ściganym i atakowanym – forma agresora może być różnoraka – od innego człowieka, poprzez zwierzę czy potwory, na wielkich świecących numerkach kończąc. Możliwe, że jest to pozostałość po naszej brutalnej praprzeszłości.
  Wariant pozytywny: Zbliżenie fizyczne, sex
 2. Bycie zranionym, chorym lub umierającym – cierpienie może być wyrazem dotkliwej utraty czegoś emocjonalnie ważnego.
  Wariant pozytywny: Bycie uleczonym, na nowo narodzonym
 3. Problemy z pojazdami – Gdy w śnie tracimy kontrolę nad pojazdami, może to oznaczać, że tracimy również kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym życiu.
  Wariant pozytywny: Prowadzenie pojazdu z przyjemnością – może symbolizować poczucie wolności i wewnętrznej kontroli wydarzeń.
 4. Zniszczenie mienia – Może oznaczać utratę czegoś cennego lub naruszenie Twojej prywatności.
  Wariant pozytywny:Znalezienie nowych elementów mienia – np. nowych pokoi w domu czy nowego schowka w samochodzie.
 5. Mierne przygotowanie – Spóźnienie się na spotkanie, brak wiedzy na egzaminie… efekt potrzeby kompetencji.
  Wariant pozytywny: Doskonałe przygotowanie w tych samych sytuacjach
 6. Tonięcie w wodzie lub upadek z wysokości – Pozostałość po płazich przodkach którzy wyszli z wody, a także po tych, którzy żyli na drzewach.
  Wariant pozytywny: Latanie.
 7. Częściowa lub pełna nagość publiczna – Zapewne oznaka nieśmiałości lub delikatności.
  Wariant pozytywny: Piękny/Przystojny wygląd
 8. Spóźnienie się na autobus/pociąg – Prawdopodobnie uczucie braku czegoś, tęsknota.
  Wariant pozytywny: Przyjazna podróż
 9. Usterka w maszynie – sen głównie kobiecy, może oznaczać kłopoty w emocjonalnych koneksjach z bliskimi lub zaburzenie funkcjonowania ciała. O tym jak sen może pokazywać co się dzieje z ciałem możecie przeczytać tutaj.
  Wariant pozytywny: Gładkie działanie urządzenia.
 10. Klęska żywiołowa, wojna – Trzęsienia ziemi, powodzie, lawiny były dla człowieka od zawsze jednymi z głównych przeciwników. Są więc pożywką dla koszmarów.
  Wersja pozytywna: Piękno natury.
 11. Zagubienie się lub uwięzienie w jakimś miejscu – sny o zakopaniu żywcem czy brakiem swobody ruchów związane są z poczuciem bezsilności.
  Wariant pozytywny: Odkrywanie nowych miejsc, wędrowanie po otwartym ogrodzie.
 12. Nawiedzanie przez zmarłych – tutaj na sen rzutuje poczucie winy.
  Wersja pozytywna: Zmarły jako przewodnik prowadzący nas do lepszego życia.

To najczęściej spotykane i uniwersalne motywy z ludzkich snów. Zdarzyło Wam się przeżyć któryś z nich?

Na podstawie artykułu Daniela Williamsa pt. “While You Were Sleeping”.

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

11 Comments

 1. Aryn

  Czasami latam/spadam, ale zazwyczaj coś mnie goni (ten zły wariant ;)). Śšwiecących cyferek jeszcze nie było, ale ludziki z plasteliny są chyba równie dobre…
  Spóźnianie się na autobus mam na codzień, w snach mnie już nie nawiedza :>
  Jeśli chodzi o “problemy z pojazdami”, to śniły mi się tylko wersje z koniem w roli głównej (w czasach, gdy jeszcze uprawiałam ten piękny sport). Zazwyczaj w pewnym momencie “problem z koniem” łączył się ze “spadaniem” :P
  Mierne przygotowanie śni mi się tylko przed jakimiś ważnymi egzaminami. Kilka nocy z rzędu przed finałem olimpiady, w której brałam udział, śniła mi się moja porażka. Po trzecim takim przypadku nie mogłam się już doczekać tego etapu, budziłam się strasznie zmęczona i znerwicowana :)
  Inne punkty śnią mi się bardzo rzadko albo w ogóle. :)

  Reply
 2. Teloch

  W Twoim wypadku sny o koniach nie były chyba niespodzianką :> Gdy się robi coś cały czas to się to później człowiekowi śni ;) Harvard Stickgold kazał ludziom przez 7-9 godzin dziennie grać w tetrisa :> później, dziwnym trafem, wszyscy podczas nocnych marzeń widzieli spadające klocki :P

  Reply
 3. Aryn

  Ano :>
  Ale tańce nigdy mi się nie śniły. Tylko raz, przed występem hinduskich- miałam jakieś ponure wizje, że wyjdę na scenę, zacznę tańczyć i… spadnie mi sari :P Ale to chyba trochę pod “mierne przygotowanie” podchodzi :>

  Reply
 4. czarne smoki kc

  mi najczęściej śnią się żmije, smoki i dyrektorka xD

  Reply
 5. czarne smoki kc

  jeszcze często śni mi się moderowanie sb i forum nightwood…. xD bardzo często xD dziś dałam bana na 3 godziny xD

  Reply
 6. Equa

  Miałem nawet często pkt 1, wariant pozytywny… ale to swoją drogą i nie roztrząsajmy tego :D
  Pkt 2 wariant negatywny, nawet często występował w moich snach, więc raczej te badania były dobrze przeprowadzone i mówią prawdę…
  A można do któregoś z tych punktów zaliczyć spotkanie z kobietą, która chce Cię zabić? (Jak to w snach się zdarza… wiem, że chce mnie zabić, ale do tego nie dochodzi, senne marzenie się za szybko kończy :D)

  P.S. Na tamtej starej stronce nie czytaj tego komentarza… jest taki sam jak ten :D

  Reply
 7. Hegotf

  Mialem setki razy walke z potworami, zombie, sąsiadami czyli punkt 1. i posrednio punkt 12 ;P No i tysiące razy punkt 11. – ale to bardziej bladzenie w przestrzeni bylo

  Reply
 8. malotka

  Ja w snach zazwyczaj widzę KOGOŚš w wyżej wymienionych sytuacjach, i nie, nie jestem to ja patrząca na siebie, to zwykle różni ludzie są…

  Reply
 9. Teloch

  Hmm… może coś masz z obrazem Ja w świadomości? :>

  Ale nie przebijesz mojego snu, gdzie jako młoda Chinka uciekałem przed Rosjanami, ponieważ mieli wobec mnie nieczyste, seksualne zamiary :> I co taki chłop na schwał jak ja, może myśleć o sensie tej wizji? :P

  Nie, nie odpowiadaj :P

  Reply
 10. MuKuL

  Miałem lepsze schizy… Zagonił mnie psychopata z siekierą w róg, z którego nie było ucieczki. Jak ktoś kojarzy scenę w filmie Pianista, w której główny bohater jest na poddaszu kamieniczki a nieopodal czołg w nią celuje. Buuum. I taki piiisk w uszach, nie wiadomo co się dzieje… No, to tak miałem jak mi ten psychopata odrąbał głowę :)

  A sny ze spadaniem to już u mnie klasyk

  Reply
 11. mp

  Podczas ostatnich ferii byłem chory, wskutek czego wbiłem 15 leveli w MW2 w 9 dni. Śšniło mi się przebijanie się wzdłuż okopów na Wastelandzie.

  A poza tym często mam sny, że coś spieprzyłem. Albo jak czekam na ojca w samochodzie, który sam zaczyna jechać jak na autopilocie – daję zwykle radę zapanować nad maszyną.

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest