Psychologia, neuropsychologia, mózg

12 Snów Głównych

Różnorodność ludzkich snów jest niewyobrażalnie wielka. flyGdyby były monotonne, opowiadanie o ich treści nie byłoby tak pasjonujące. Badania, które zajęły się magazynowaniem i analizowaniem nocnych opowieści zwróciły jednak uwagę na ciekawą prawidłowość. 12 sennych motywów zdaje się powtarzać niezależnie od kultury śpiących, czy czasów, w których żyją. Każdy z tych dwunastu archetypów posiada swoją negatywną i pozytywną wersję – jednakowoż złe sny przeważają liczebnie nad dobrymi. Przedstawię je tutaj wszystkie, łącznie z prawdopodobnymi wyjaśnieniami autorki badań Patrici Garfield – amerykańskiej psycholożki pani psycholog dziedziny klinicznej.

 1. Bycie ściganym i atakowanym – forma agresora może być różnoraka – od innego człowieka, poprzez zwierzę czy potwory, na wielkich świecących numerkach kończąc. Możliwe, że jest to pozostałość po naszej brutalnej praprzeszłości.
  Wariant pozytywny: Zbliżenie fizyczne, sex
 2. Bycie zranionym, chorym lub umierającym – cierpienie może być wyrazem dotkliwej utraty czegoś emocjonalnie ważnego.
  Wariant pozytywny: Bycie uleczonym, na nowo narodzonym
 3. Problemy z pojazdami – Gdy w śnie tracimy kontrolę nad pojazdami, może to oznaczać, że tracimy również kontrolę nad tym, co dzieje się w naszym życiu.
  Wariant pozytywny: Prowadzenie pojazdu z przyjemnością – może symbolizować poczucie wolności i wewnętrznej kontroli wydarzeń.
 4. Zniszczenie mienia – Może oznaczać utratę czegoś cennego lub naruszenie Twojej prywatności.
  Wariant pozytywny:Znalezienie nowych elementów mienia – np. nowych pokoi w domu czy nowego schowka w samochodzie.
 5. Mierne przygotowanie – Spóźnienie się na spotkanie, brak wiedzy na egzaminie… efekt potrzeby kompetencji.
  Wariant pozytywny: Doskonałe przygotowanie w tych samych sytuacjach
 6. Tonięcie w wodzie lub upadek z wysokości – Pozostałość po płazich przodkach którzy wyszli z wody, a także po tych, którzy żyli na drzewach.
  Wariant pozytywny: Latanie.
 7. Częściowa lub pełna nagość publiczna – Zapewne oznaka nieśmiałości lub delikatności.
  Wariant pozytywny: Piękny/Przystojny wygląd
 8. Spóźnienie się na autobus/pociąg – Prawdopodobnie uczucie braku czegoś, tęsknota.
  Wariant pozytywny: Przyjazna podróż
 9. Usterka w maszynie – sen głównie kobiecy, może oznaczać kłopoty w emocjonalnych koneksjach z bliskimi lub zaburzenie funkcjonowania ciała. O tym jak sen może pokazywać co się dzieje z ciałem możecie przeczytać tutaj.
  Wariant pozytywny: Gładkie działanie urządzenia.
 10. Klęska żywiołowa, wojna – Trzęsienia ziemi, powodzie, lawiny były dla człowieka od zawsze jednymi z głównych przeciwników. Są więc pożywką dla koszmarów.
  Wersja pozytywna: Piękno natury.
 11. Zagubienie się lub uwięzienie w jakimś miejscu – sny o zakopaniu żywcem czy brakiem swobody ruchów związane są z poczuciem bezsilności.
  Wariant pozytywny: Odkrywanie nowych miejsc, wędrowanie po otwartym ogrodzie.
 12. Nawiedzanie przez zmarłych – tutaj na sen rzutuje poczucie winy.
  Wersja pozytywna: Zmarły jako przewodnik prowadzący nas do lepszego życia.

To najczęściej spotykane i uniwersalne motywy z ludzkich snów. Zdarzyło Wam się przeżyć któryś z nich?

Na podstawie artykułu Daniela Williamsa pt. “While You Were Sleeping”.

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Przeszczep mini-mózgu

Badania nad ludzkim mózgiem są dość problematyczne. Nie dość, że sam organ jest nieco skomplikowany, to trudno o ciągły i łatwy dostęp do ochotników czy pacjentów. Pewnym przełomem ostatnich lach okazały się hodowane w laboratorium ludzkie organoidy zwane mini-mózgami. Owe mini-mózgi, dzięki publikacji w najnowszym Nature, jeszcze raz wbijają się buciorami na salony neuronauki — tym razem w głowie laboratoryjnego szczura.

Hipno-Chajzer

Poczucie kontroli jest bardzo ważnym aspektem ludzkiej psychiki. Przy hipnozie jednak całkowicie oddajemy się we władanie hipnotyzera. Na czym ten stan polega?

Losowe artykuły

11 Comments

 1. Aryn

  Czasami latam/spadam, ale zazwyczaj coś mnie goni (ten zły wariant ;)). Śšwiecących cyferek jeszcze nie było, ale ludziki z plasteliny są chyba równie dobre…
  Spóźnianie się na autobus mam na codzień, w snach mnie już nie nawiedza :>
  Jeśli chodzi o “problemy z pojazdami”, to śniły mi się tylko wersje z koniem w roli głównej (w czasach, gdy jeszcze uprawiałam ten piękny sport). Zazwyczaj w pewnym momencie “problem z koniem” łączył się ze “spadaniem” :P
  Mierne przygotowanie śni mi się tylko przed jakimiś ważnymi egzaminami. Kilka nocy z rzędu przed finałem olimpiady, w której brałam udział, śniła mi się moja porażka. Po trzecim takim przypadku nie mogłam się już doczekać tego etapu, budziłam się strasznie zmęczona i znerwicowana :)
  Inne punkty śnią mi się bardzo rzadko albo w ogóle. :)

  Reply
 2. Teloch

  W Twoim wypadku sny o koniach nie były chyba niespodzianką :> Gdy się robi coś cały czas to się to później człowiekowi śni ;) Harvard Stickgold kazał ludziom przez 7-9 godzin dziennie grać w tetrisa :> później, dziwnym trafem, wszyscy podczas nocnych marzeń widzieli spadające klocki :P

  Reply
 3. Aryn

  Ano :>
  Ale tańce nigdy mi się nie śniły. Tylko raz, przed występem hinduskich- miałam jakieś ponure wizje, że wyjdę na scenę, zacznę tańczyć i… spadnie mi sari :P Ale to chyba trochę pod “mierne przygotowanie” podchodzi :>

  Reply
 4. czarne smoki kc

  mi najczęściej śnią się żmije, smoki i dyrektorka xD

  Reply
 5. czarne smoki kc

  jeszcze często śni mi się moderowanie sb i forum nightwood…. xD bardzo często xD dziś dałam bana na 3 godziny xD

  Reply
 6. Equa

  Miałem nawet często pkt 1, wariant pozytywny… ale to swoją drogą i nie roztrząsajmy tego :D
  Pkt 2 wariant negatywny, nawet często występował w moich snach, więc raczej te badania były dobrze przeprowadzone i mówią prawdę…
  A można do któregoś z tych punktów zaliczyć spotkanie z kobietą, która chce Cię zabić? (Jak to w snach się zdarza… wiem, że chce mnie zabić, ale do tego nie dochodzi, senne marzenie się za szybko kończy :D)

  P.S. Na tamtej starej stronce nie czytaj tego komentarza… jest taki sam jak ten :D

  Reply
 7. Hegotf

  Mialem setki razy walke z potworami, zombie, sąsiadami czyli punkt 1. i posrednio punkt 12 ;P No i tysiące razy punkt 11. – ale to bardziej bladzenie w przestrzeni bylo

  Reply
 8. malotka

  Ja w snach zazwyczaj widzę KOGOŚš w wyżej wymienionych sytuacjach, i nie, nie jestem to ja patrząca na siebie, to zwykle różni ludzie są…

  Reply
 9. Teloch

  Hmm… może coś masz z obrazem Ja w świadomości? :>

  Ale nie przebijesz mojego snu, gdzie jako młoda Chinka uciekałem przed Rosjanami, ponieważ mieli wobec mnie nieczyste, seksualne zamiary :> I co taki chłop na schwał jak ja, może myśleć o sensie tej wizji? :P

  Nie, nie odpowiadaj :P

  Reply
 10. MuKuL

  Miałem lepsze schizy… Zagonił mnie psychopata z siekierą w róg, z którego nie było ucieczki. Jak ktoś kojarzy scenę w filmie Pianista, w której główny bohater jest na poddaszu kamieniczki a nieopodal czołg w nią celuje. Buuum. I taki piiisk w uszach, nie wiadomo co się dzieje… No, to tak miałem jak mi ten psychopata odrąbał głowę :)

  A sny ze spadaniem to już u mnie klasyk

  Reply
 11. mp

  Podczas ostatnich ferii byłem chory, wskutek czego wbiłem 15 leveli w MW2 w 9 dni. Śšniło mi się przebijanie się wzdłuż okopów na Wastelandzie.

  A poza tym często mam sny, że coś spieprzyłem. Albo jak czekam na ojca w samochodzie, który sam zaczyna jechać jak na autopilocie – daję zwykle radę zapanować nad maszyną.

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest