Psychologia, neuropsychologia, mózg

Efekt McGurka

Nasz świat jest skomplikowany. Szara masa świadomych neuronów musi się nieźle napocić, by te wszystkie bodźce zlać w jedną całość. Proces to skomplikowany i z tego skomplikowania rodzą się czasem śmieszne sytuacji.

W naszym mózgu ciągle trwa jeden wielki zjazd integracyjny. Nie mówię tutaj o piciu, miękkich narkotykach, damskim fiki-miki i męskim barambambam. Chodzi mi raczej o zmysły, które starają się, mimo oczywistych różnic światopoglądowych, przedstawić nam spójny obraz rzeczywistości. Chociaż traktujemy taki wzrok i słuch jako osobne ścieżki zbierania danych, nie zdajemy sobie sprawę, jak bardzo się mylimy.

Pokazują to bardzo dobitnie osoby z synestezją, czyli niemałym zawirowaniem zmysłowym, a w mniejszym — prosty, ale bardzo ciekawy efekt McGurka, czyli iluzja słuchowo-wzrokowa. To, co widzimy, wpływa na to, co słyszymy.

Efekt McGurka
Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Czy sztuczna inteligencja trenowana w ludzkim mózgu dalej jest sztuczna?

Wydawać by się mogło, że nowe wersje GPT pojawiają się praktycznie co tydzień. Każde wydanie tego behemota wiąże się jednak z ogromnymi kosztami, które możemy ograniczyć poprzez uruchomienie AI wewnątrz małych ludzkich mózgów. To nowe podejście może faktycznie zadziałać, jeśli tylko będziemy przygotowani na ewentualne etyczne problemy z tym związane.

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest