Psychologia, neuropsychologia, mózg

Na blokadę – bieganie

Jak widać wiele jest sposobów na radzenie sobie z blokadą pisarską. Okazuje się, że z pomocą może przyjść również tak prosta czynność jak bieganie.

Kristen Elde skupia się na tej aktywności w krótkim artykule opublikowanym w Writer. Twierdzenie o zbawiennym wpływie joggingu podpiera Joyce Carol Oates, pisarka z Princeton, twierdząc, że nie ma takiej części jej twórczości, większej czy mniejszej, która nie wyewoluowała w jakimś stopniu poprzez bieganie.

Elde z pytaniem o możliwą rosnącą kreatywność podczas biegania pobiegła do dr. Arne Dietrich’a, neuronaukowca, którego zapewne już znacie. Według niego cała sprawa opiera się na próbie konserwowaniu zasobów przez struktury mózgowe. Bieganie zmusza nasz mózg do aktywowania partii bezpośrednio związanych z tą aktywnością. Przez to struktury, które z bieganiem mają mało wspólnego, są częściowo osłabione. Energia zostaje więc odciągnięta z rejonów odpowiedzialnych za myślenie analityczne. Wtedy kreatywność może rozwinąć skrzydła.

Dietrich przestrzega jednak, że tylko proste czynności motoryczne mają tak dobry wpływ. Sport, który wymaga dużo uwagi może nie być aż tak efektywny.

Osobiście bardziej przychylam się do hipotezy, że ruch powoduje większy przypływ krwi i tlenu do mózgu. Kreatywność zostaje więc pobudzona niejako przez przypadek. Niezależnie od sposobu działania poranny jogging może Ci tylko pomóc.

Is running a cure for writer’s block? Wg: Elde, Kristen, Writer, 00439517, Apr2007, Tom 120, Wydanie 4

Kącik porad pisarskich:

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Afantazja vs. magiczne grzyby

Wyobraź sobie czerwoną jabłko – widzisz żywy obraz w swoim umyśle, czy tylko pustkę? Pustka doświadczana jest przez osoby z afantazją, umysłem niezdolnym do generowania obrazów, ślepą wyobraźnią. Ale co, jeśli psychodeliczny trip mógłby otworzyć drzwi do tego wewnętrznego, wyobrażonego świata?

Czy sztuczna inteligencja trenowana w ludzkim mózgu dalej jest sztuczna?

Wydawać by się mogło, że nowe wersje GPT pojawiają się praktycznie co tydzień. Każde wydanie tego behemota wiąże się jednak z ogromnymi kosztami, które możemy ograniczyć poprzez uruchomienie AI wewnątrz małych ludzkich mózgów. To nowe podejście może faktycznie zadziałać, jeśli tylko będziemy przygotowani na ewentualne etyczne problemy z tym związane.

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

3 Comments

  1. Ola

    O tym fakcie chyba najlepiej opowiada książka Haruki Murakamiego “O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”. Warto zajrzeć :)

    Reply
  2. Overriden

    Ja tam wolę rower + ew. snuff ; )

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest