Psychologia, neuropsychologia, mózg

Miłość, akt ostatni

Ciekawy wykład o mózgu w stanie miłości.

Prezentuję wykład pani Helen Fisher o mózgu w stanie zakochania, po porzuceniu przez partnera i o tym, dlaczego wybieramy te a nie inne osoby na naszych życiowych partnerów. Dopamina, serotonina, testosteron, układ limbiczny etc. Niestety po angielsku…

Co prawda trochę się zdziwiłem, gdy czytając indiańską poezję niemal się nie rozpłakała, ale film wart obejrzenia ;)

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

Losowe artykuły

4 Comments

  1. Asia

    No tak,ciekawy wykład. Ale mam poczucie niewielkiej odkrywczości – co z tego, że wiemy, że w stanie zakochania są aktywne te a nie inne kawałki mózgu? Przecież i tak wiemy jak się zachowują zakochani ludzie…Już o wiele ciekawsze są badania o których mówi pani Fisher pod koniec – w jaki sposób łączymy się z tą a nie inną osobą, biorąc pod uwagę profil neuroprzekaźnikowy.

    Reply
  2. Teloch

    Racja, wszystko to już było wcześniej i o tym nawet zdarzyło mi się napisać. Też uważam że jedynie analizowanie poziomów hormonów i neuroprzekaźników jest tutaj innowacyjne – ale trzeba czekać na wyniki. Ale nie wiem jak, nawiązując do miłości od pierwszego wejrzenia, mamy podświadomie wyhaczać takie szczegóły jak różnice w układzie nagrody – hormony jeszcze przejdą, ale dopa i serotonina?

    Reply
  3. Hoko

    Z tego, że wiemy, że w czasie zakochania są aktywne konkretne obszary mózgu korzyść jest taka, że można by je spróbować dezaktywować… Tak dla świętego spokoju…

    Reply
  4. Teloch

    Albo próbować aktywować dla dobrego prospołecznego zachowania :>

    Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. User links about "akt" on iLinkShare - [...] | user-saved public links | iLinkShare 4 votesMiłość, akt ostatni>> saved by mileni 1 days [...]
  2. Miłość kategoryzowana | Neurotyk - [...] Naukowcy w końcu zatriumfowali! Ludzka miłość pod naporem empirycznych badań, eksperymentów i twardej statystyki wyjawiła w końcu swoje tajemnice.…

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest