Psychologia, neuropsychologia, mózg

Jeśli komuś nie zadziała tancerka…

Tancerka z poprzedniego wpisu miała pokazywać, którą półkulą mózgu pracujemy w tej chwili w stopniu dominującym. Naukowcy z Australijskiego Narodowego Uniwersytetu wymyślili inny, mniej widowiskowy, lecz sprytny sposób.

Pracujące komórki nerwowe zużywają więcej tlenu niż swoje leniwe sąsiadki. Potrzebują więc więcej świeżej krwi – a ten przepływający przez nie życiodajny płyn jest od nich zimniejszy. Dlatego naukowcy z Australii do zbadania którą półkulą się posługujemy w danej chwili w większym stopniu niż drugą, użyli zwykłego termometru. A raczej termometrów – po jednym do każdego ucha. Niższa temperatura w którejś małżowinie oznaczać będzie, że właśnie tą stroną głowy teraz intensywniej pracujemy. Sprytne? Ja tam i tak wolę tancerkę :P

Your subscription could not be saved. Please try again.
Pomyślnie zapisano adres! Sprawdź swoją skrzynkę!

Ostatnie artykuły

Czy sztuczna inteligencja trenowana w ludzkim mózgu dalej jest sztuczna?

Wydawać by się mogło, że nowe wersje GPT pojawiają się praktycznie co tydzień. Każde wydanie tego behemota wiąże się jednak z ogromnymi kosztami, które możemy ograniczyć poprzez uruchomienie AI wewnątrz małych ludzkich mózgów. To nowe podejście może faktycznie zadziałać, jeśli tylko będziemy przygotowani na ewentualne etyczne problemy z tym związane.

Mniejsza o covid, noś maskę, żeby podkreślić swoje piękno!

Maseczki pojawiły się w naszym Europejskim życiu niczym Elon Musk w Twitterze — obiecały pomóc, wprowadziły niebagatelny zamęt, wszędzie się walały, i podniosły nie jedną brew zdziwienia. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że maska może uczynić nas pięknymi, jeśli nie zostaniemy po drodze naznaczeni jej ponurą klątwą…

Hipnozą w jelita

Zespół jelita drażliwego to przypadłość nie tylko przewlekła, dość nieprzyjemna, lecz także występująca dość często, bo nawet u około 11.2% ludzi na całym świecie. Choroba ta, zwana też IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome), charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami jelit i ciągle niewyjaśnioną przyczyną. Jak to z jelitami bywa, ulgę może przynieść specjalna dieta, lecz coraz częściej wśród środków leczniczych wymienia się hipnoterapię. Jak skuteczna może być taka terapia i na czym ona polega?

6 Comments

  1. Mara

    Jasne… Od dzisiaj zaczynam chodzić po świecie z termometrami w uszach :P Ciekawe, czy psychiatrzy docenią to, że chciałam się upewnić, czy ludzie z ANO mieli racje, kiedy będą mnie w kaftanik ubierać :)

    Reply
  2. Hoko

    Po co zaraz termometry – są przecież takie małe elektroniczne czujniki, nikt nawet nie zauważy ;)

    Reply
  3. Mara

    Nie psuj mi zabawy… Jak mówię że termometry, to termometry:P Czujniki mnie nie zadowalają bo cały pic polega na tym, żeby było je widać :p Chociaż, pod moimi włosami to i termometrów nie będzie widać

    Reply
  4. Teloch

    Możesz sobie zrobić taki nausznik z termometrów :> Sprawne, praktyczne i dobre na imprezy techno :>

    I witam z powrotem na stronie ;)

    Reply
  5. Mara

    Nie słucham techno:P Tel, genialny pomysł. Będę wreszczie wiedziala, która część mózgu mi się bardziej przegrzewa :P

    Dzięki za powitanie… Dawno mnie nie było… Tęskniliście? xD

    Reply
  6. Teloch

    No ba :> już chciałem na głównej stronie wywiesić ogłoszenie o zaginięciu :>

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest